Beseda se koná v prostoru Sněmovní 7 a cestovatelé, kteří buddhistické království Bhútán procestovali od východu na západ a od jihu na sever, posluchače seznámí s výsledky svého bádání. Prováděli totiž výzkum štěstí a spirituality a vedli workshopy pro mladé podnikatele.

Jaký Bhútán je a co zjistili? Je bhútánské hrubé národní štěstí jenom marketingovou iluzí, nebo za ním jsou hluboké kořeny spokojenosti místních lidí? A jak se Bhútán mění s modernizací?

Hrubé národní štěstí (HNŠ)

„Vynález“ bhútánského krále Džigme Singjä Wangčhuga z roku 1972 - ukazatel, který má pomoci k vytváření takové ekonomiky země, která podporuje místní kulturu a životní prostředí a která činí obyvatele šťastnými. Ukazatel se prakticky používá při posuzování plánů rozvoje Bhútánu.

V červenci 2011 Bhútán prosadil, aby se koncept HNŠ projednával v OSN. V nezávazné rezoluci byly členské státy vyzvány k návrhům vlastních kritérií pro HNŠ.

Jak se žije v Bhútánu?

Jenže funguje tenhle koncept? Mladí Bhútánci tvrdí, že ne. S nárůstem globalizace, kdy v zemi byla v roce 2008 dokonce povolena demokracie, vzrůstá spotřeba drog a alkoholu, povolení televize také prý neprospívá.

O tom, jak se v zemi doopravdy žije, bude i cestovatelská beseda. Krom vyprávění se můžete těšit i na fotografie a videa z tohoto donedávna uzavřeného království.

 

Více informací zde