Největší světová přehlídka tohoto druhu se pořádá od roku 2006 v mnoha městech po celém světě. Kutilství nového střihu totiž zažívá boom jak v zahraničí, tak v Česku. Všichni tvořiví lidé tak na festivalu Maker Faire Prague předvedou svá díla.

„Na výzvu předvést svůj tvůrčí projekt letos zareagovalo téměř 200 makerů. Proti minulému roku je výrazněji vidět, jaký potenciál má kutilství, tvoření a hraní ve školách a při vzdělávání,“ říká Jiří Zemánek, programový ředitel festivalu.

Dílny, atrakce, soutěže a vynálezy

Zkrátka budete žasnout nad tím, co všechno se dá ve volném čase vyrobit. A nejvíc si to užijí děti. Co si mohou mimo jiné na festivalu vyzkoušet?

S dětmi si určitě užijete tvořivé dílny. Na velkém skupinovém workshopu si vytvoří například „uchošťourové dělo“. Z jednoduchých součástek se vyrobí pistolka, která střílí, jak je z názvu patrné, ušní vatové tyčinky a to dokonce pomocí malé, ale bezpečné exploze.

Myslíte, že přeběhnout bazén plný superhusté tekutiny je vůbec možné? Díky experimentu skupiny Laborky.cz si na vlastní nohy vyzkoušíte, že to možné je, ale pozor, jen pokud je v ní dost škrobu a běžíte hodně rychle.

Zasoutěžit si také můžete na závodu zvaném Nerdy Derby - na čtrnáctimetrové dřevěné dráze s přímo na místě vlastnoručně vyrobenými autíčky. Jinde si zase vyrobíte autíčko poháněné pastičkou na myši.

Školní projekty

I školy předvedou své kutilské umění. Na festival se letos přihlásilo mnoho školních projektů, které často spontánně vznikly z tvůrčího nápadu jednotlivců a aktivních učitelů.

Letošní festival toho zkrátka ukáže víc než dost. Pro představu například školní soutěž „plechovkových satelitů“ Can-sat, exhibici dnes již legendární Robosoutěže ČVUT, která inspirovala mnoho budoucích techniků, různé výukové stavebnice vytvořené samotnými učiteli, domácí chemickou laboratoř Matelab navrženou vysokoškolskými studenty pro experimenty, na které dětem ve škole nezbyl čas, a mnoho dalších.

Přijďte obdivovat, experimentovat, vyrábět a hlavně se pobavit s celou rodinou. Dobré jídlo, pití a spousta míst ke hrám všeho druhu, ale i k odpočinku bude samozřejmě k dispozici.