Pražský festival dračích lodí je nejstarším závodem svého druhu na našem území. Do akce se každoročně zapojují sportovní, amatérské i firemní posádky na standardních i malých lodích. A stejně jako v předchozích letech se i tentokrát bude závodit na trase o délce 2 km nebo ve 200metrovém sprintu. Nebude chybět ani klání pro děti a mládež.

Legenda a historie

Odkud vlastně pochází dračí lodě? Jedna legenda vypráví o oblíbeném muži Qu-Yuanovi, který se ve svém městě politicky angažoval a stal se radním. Po nějaké době však nesouhlasil s místními politickými praktikami a na protest skočil z útesu. Když se o jeho činu dozvěděli obyvatelé města, vypluli na lodích, aby ho našli. Třebaže se to nepovedlo, vyplouvají na řeku každoročně a bubnováním si připomínají jeho památku.

Dračí loď jako taková se poprvé objevila před více než 2000 lety v Číně. Odtud její typická dračí hlava na špici lodě a její zbarvení. Moderní éra se datuje k roku 1976, kdy se uskutečnil první festival v Hong-Kongu, odkud se tento zajímavý sport rychle rozšířil do celého světa.

Charitativní program

Pražský festival se letos za finanční podpory hlavního města Prahy koná už podvaadvacáté. A určitě to bude opět skvělá podívaná. Na programu je například připravena pro začínající amatérské týmy speciální ROTARY DRAGON BOAT CHARITY CHALLENGE. Jak název napovídá, tento závod na 200 metrů, který se uskuteční v sobotu odpoledne, má charitativní podtext.

V závodě se předvedou i posádky dětí z dětských domovů, jejichž VIP patrony se stanou známé osobnosti. Těšit se můžete například na Ljubu Krbovou (pětinásobnou vítěznou bubenici dětské závodní lodi), Davida Novotného, Simonu Vrbickou, Lucii Juřičkovou, Martina Zahálku a další. Připraven bude také bohatý doprovodný program se zábavnými aktivitami pro děti, jako jsou dovednostní soutěže nebo třeba malování.

Přijďte se podívat, jak si závodníci s netradičními plavidly poradí. Oficiální zahájení festivalu se slavnostním ceremoniálem probouzení draka je po prvním závodním bloku v sobotu kolem 12 hodiny.

 

Více informací na stránkách festivalu