Křtila ho strašidla

Sochu vodníka oslavil průvod strašidel, který vyrazil od Prašné brány a prošel Prahou. „Už druhý rok připomínáme krásu pražských pověstí a náš průvod je i protiváhou Halloweenu, který s duchem Prahy nemá nic společného,“ uvedl zástupce Muzea strašidel. U Velkopřevorského mlýna složila strašidla hold Vodníkovi Kabourkovi a jeho autoru Josefu Nálepovi.

Inspirací byl Lada

Vodníka k mlýnskému kolu vytvořil Josef Nálepa po mnoha studiích. „Seděl jsem v ateliéru, skicoval a pak mi došlo, že to musí být staročeský vodník, ne Dvořák či jiný herecký typ, ale prostě ladovský vodník. A tak jsem se podržel ladovských linií a vznikl Kabourek,“ popisuje vznik vodníka Josef Nálepa.

Kabourek nemá rád zámky

Vodníci mají různé vlastnosti, například náchylnost k alkoholu, hezkým děvčatům a podobně. O Kabourkovi se říká, že má rád lahvové pivo. „Je hodný, i když vypadá zachmuřeně, zlý je jen na zlé lidi,“ popisuje Kabourkovy vlastnosti Josef Nálepa. „A říká, že nahází do Vltavy ty, kteří tu věší zámky po těch nádherných mřížích, kvůli kterým není vidět ani na most ani na vodníka,“ dodal Josef Nálepa.

„Je to takový nehezký zvyk, který přišel odkudsi z východu. Myslím, že by město mělo tuhle nevzhlednost prostě odpárat, abychom tu měli tu starou nádhernou Prahu,“ řekl malostranský patriot. A ještě připomínka, Šošolka na Kabourkově hlavě je plamínek, kterým si vodník svítí pod vodou.