Rekonstrukci bitvy, která byla zlomem pro české země, organizuje sdružení Bílá hora 1620, přičemž se jedná o jednu z největších akcí svého druhu v Evropě. Bitva bude realizována tak, aby se co nejvíce podobala skutečné historické události.

Historie roku 1620

Víte, čím byla Bílá hora tak významná? Dne 8. 11. 1620 na navrší Bílé hory nedaleko Prahy proti sobě stanula vojska českých stavů na jedné straně a spojená vojska Katolické ligy a císařské armády na straně druhé. Dvouhodinová bitva byla pro svůj rychlý průběh spíše jen šarvátkou, nicméně rozhodla o osudu celého stavovského povstání a zásadně ovlivnila osud českého státu na dalších 300 let.

„Bitva na Bílé hoře byla sice krátká, stala se však zlomem pro České země. Mnoho lidí muselo uprchnout za hranice a 27 českých pánů skončilo na popravišti. Český stát na jejím základě vstoupil do cizího nového soustátí rakouského a zůstal jeho příslušníkem 298 let. V konečném důsledku vedla bitva k hrůzám naplno rozpoutané třicetileté války,“ přibližují dějiny pořadatelé.

Slavnostní průvod vojsk Prahou

Na akci bude také dobové tržiště a doprovodný program pro děti i dospělé. Uvidíte například šermířské ukázky, výcvik jednotek, výklad o palných zbraních, kejklíře, hudební vystoupení a mnoho dalšího. A bojiště protnou pyrotechnické efekty a výstřely děl.

Den před bitvou, v pátek 18. září, také projde Prahou průvod vojsk třicetileté války. Vyrazí od Písecké brány a dojde až do Parku Maxe van der Stoela. Zúčastní se ho účinkující bitvy včetně koní.