Přiblížit historické události vzniku Československa pomohou zábavnou formou sportovně - vědomostní aktivity připravené v duchu sokolských a legionářských zásad. Akce na Vyšehradě se zúčastní také příslušníci Klubu vojenské historie a Československé obce sokolské v dobových uniformách. Přivezou s sebou zajímavé historické artefakty a vybavení.

Aktivnější návštěvníci se mohou těšit na slaňování z hradeb, další lanové aktivity nebo sokolskou překážkovou dráhu.

Výstavy na Vyšehradě

V prostoru Starého purkrabství budou připraveny dvě výstavy. První z nich připomene vznik samostatného Československého státu a přinese všechna důležitá fakta tohoto dějinného procesu, který dal Čechům a Slovákům společný a svobodný stát.

Dozvíte se zajímavé informace vztahující se k Masarykově zahraniční akci, k působení Československé národní rady i ke vzniku a formování čs. legií v Rusku, Francii a Itálii.

Nebudou chybět ani panely zabývající se dobrovolci i v jiných dohodových armádách. Pozornost bude věnována i boji o integritu, kdy nové republice hrozilo nejrůznější nebezpečí v pohraničních oblastech a kdy Slovensko a Těšínsko muselo být teprve tvrdě vybojováno,“ sdělila k výstavě za organizátory akce Gabriela Růžičková.

Druhá výstava, kterou si při této příležitosti na Vyšehradě prohlédnete, je „Tajemství české měny“. Přiblíží vývoj směny a mincí – předchůdců papírových peněz - a také na okolnosti vzniku československé koruny.