Noc kostelů vznikla v roce 2001 v Německu a do České republiky se rozšířila ze sousedního Rakouska o osm let později. „Smyslem je představení podstaty křesťanství, která není ani ve vnějších obřadech, symbolech a gestech, ale v myšlení a chování lidí, kteří se tomu učí právě v těchto prostorech, kde se shromažďují, modlí či obětují,“ komentují akci její pořadatelé.

Ve večerních a nočních hodinách se zpřístupní některé kostely různých křesťanských církví. Budou se v nich konat koncerty, komentované prohlídky, workshopy nebo divadelní představení. Program v celé republice připravuje neuvěřitelných 1 200 kostelů a modliteben.

Zákulisí a skrytá místa

Naskytne se také zajímavá možnost nahlédnout do kostelních sakristií či klášterních zahrad, zkusit si zahrát na varhany, vystoupat na věže či sestoupit do starobylých krypt, prožít liturgii nebo třeba jen vnímat to, co bylo inspirací pro stavitele křesťanských chrámů.

„Také letos budou moci návštěvníci ve stovkách otevřených kostelů poznávat a obdivovat duchovní a umělecké skvosty křesťanství, které nejsou pouze výrazem minulosti, ale i živé přítomnosti. O tom svědčí i kulturně-duchovní program, nebo jen v tichém zastavení vnímat to, co bylo inspirací pro stavitele křesťanských chrámů,“ popisují každoroční akci organizátoři.

Kam v Praze?

Holešovický kostel sv. Antonína například chystá prohlídku s hudebním doprovodem nebo biblická čtení. Střešovický kostel sv. Norberta nabídne výstup na věž a prohlídku zvonice. V kostele Narození Panny Marie v Záběhlicích se připravuje koncert vokálního renesančně-barokního souboru Ensemble Hilaris.

K modlitbě nebo duchovnímu rozhovoru zůstane otevřený kostel sv. Josefa na Malé Straně nebo kostel sv. Kříže na Příkopech. Ve svatovítské katedrále se pro změnu uskuteční houslový koncert Jaroslava Svěceného, zahraje varhaník Josef Kšica a bude možnost prohlédnout si zvonici.

Zváni jsou všichni lidé dobré vůle nejen ke společnému setkání, ale i k objevování krásy křesťanských výtvarných, hudebních a architektonických pokladů.