Od pondělí 16. května mohou návštěvníci zavítat do festivalového infocentra na adrese Železná 492/18, Praha 1 - Staré Město a zakoupit si festivalového průvodce a další materiály. Otevírací doba je po–pá 10.00–18.00 a so–ne 9.00–19.00 hodin. Celý program je k dispozici na: www.openhousepraha.cz/festival-2022/ .

Otevíráme dveře nejen u staveb moderních s různými typy ocenění kvality a technologiemi šetrnými k životnímu prostředí, industriálních, ale i světově ojedinělých unikátů, ikonických budov, které představují historické a kulturní bohatství Prahy. Odkrýváme neznámé a skryté kulturní realizace vynikajících architektů, umělců a řemeslníků a také zapomenuté příběhy stavitelů, majitelů či jejich potomků,“ uvedla ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

Výročí významných architektů

Letošní Open House Praha připomene jubilea narození několika významných architektů působících v českých zemích. Jedním z nich je i slovinský architekt Jože Plečnik. Návštěvníci se budou moci o víkendu podívat do jeho nejslavnější pražské stavby – kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech a v doprovodném programu najdou ještě několik událostí. Další osobností v programu festivalu je Vojtěch Ignác Ullmanna, představitel takzvané české novorenesance a od jehož narození v dubnu uplynulo 200 let, nechybí ani architekt Pavel Janák, od jehož narození uplynulo v březnu 140 let.

Doprovodný program a novinky

Už od pondělí 16. května začíná doprovodný program – výstavy, přednášky, diskuse, komentované procházky a další akce. Můžete třeba vyrazit na procházku po Pražském Hradě, k Libeňskému mostu, do zahrady Rothmayerovy vily nebo na Výstaviště.

Speciální prohlídky

Aby byl festival opravdu pro všechny, věnují organizátoři pozornost i návštěvníkům s tělesným, zrakovým a sluchovým postižením, kteří najdou v programu speciální prohlídky vybraných budov. Více o doprovodných programech zde a o programech pro lidi s postižením zde.

Festivalový víkend

O víkendu 21. a 22. května se zdarma otevře 101 běžně nepřístupných budov a prostorů ve 13 městských částech. Mezi letošní novinky patří například libeňská sokolovna a blízký kostel sv. Vojtěcha v Libni, který je jednou z mála sakrálních památek postavenou v secesním stylu na našem území. Úplně poprvé se také zapojí EA Hotel Juliš na Václavském náměstí, nedaleký klubový dům Autoklubu ČR nebo Palác Adria.  Poprvé bude také zpřístupněn kubistický dům Diamant nebo bývalý noblesní Hotel Gráf – dnes I. P. Pavlova 5, kde se lidé dostanou až na střešní terasu s nádhernými výhledy na město. Návštěvníci se také dozví více o připravovaném návrhu revitalizace usedlosti Cibulka nebo o novostavbě studentských kolejí The Fizz Prague v pražských Holešovicích. Lidé budou moci nahlédnout i do historického objektu Vlašského špitálu na Malé Straně nebo prozkoumat technologické zázemí Centrální kotelny Všeobecné fakultní nemocnice, nepříliš známé technické stavby od architekta Karla Pragera. Milovníky funkcionalismu pak potěší možnost nahlédnout do monumentální budovy Státního reformního reálného gymnázia v Dejvicích. Nově se otevře také několik objektů ve Zbraslavi jako bývalá prádelna, Husův sbor, zvonárna či v Komořanech areál Českého hydrometeorologického ústavu.

Vstup do všech otevřených budov je zdarma, bez nutnosti předchozí registrace s jednou výjimkou - Thunovský palác.

www.openhousepraha.cz