Den stromů je svátek, který se oslavuje především prostřednictvím jejich sázení a zároveň připomíná, jak moc důležité jsou lesy pro naši planetu. Slaví se ve více než 40 zemích světa a datum není celosvětově jednotné. Liší se totiž podle klimatických podmínek a doby vhodné k sázení. U nás tento den připadá na 20. října.

Den stromů v České republice

Hromadné Stromkové slavnosti se u nás poprvé uskutečnily v roce 1906, pořádal je Svaz českých okrašlovacích spolků. Obvykle se tyto akce konaly na počátku dubna.

Časem se však tato tradice přerušila. Obnovil ji až v roce 2000 známý botanik a popularizátor stromů Václav Větvička s dřevosochařem Martinem Patřičným. Datum 20. října zvolili z důvodu vhodné výsadby, zároveň v ten samý den slaví narozeniny šansoniérka a přítelkyně stromů Hana Hegerová. Na tento svátek se také tradičně vyhlašují výsledky celostátní ankety Strom roku.

Toulcův dvůr

V Toulcově dvoře se 18. října při oslavě Dne stromů dozvíte, jak stromy vlastně fungují. Zjistíte, že jsou nejen zdrojem potravy, domovem nebo klimatizací, ale také uměleckou inspirací. O tom vás jistě přesvědčí i výstava, která je samozřejmě zasvěcená tomuto tématu.

Na programu bude kromě nejdůležitější výsadby stromků také ukázka práce řezbáře a možná si i něco vyrobíte sami.