Den veteránů se slaví především v anglosaských zemích, a to 11. listopadu. V tento den v roce 1918 byla podpisem příměří ukončena 1. světová válka.

V České republice si tento den připomínáme od roku 2001, a to rudou květinou, která se nosí na klopě. Vyjadřuje úctu a vzpomínku na bývalé vojáky a bojovníky.

Symbol vlčích máků

Symbolem je totiž květ vlčího máku. Není to náhoda, že je to právě tato květina. Je totiž spojována s básní Na flanderských polích, kterou napsal kanadský básník a voják v první světové válce John McCrae. Byl chirurg a na útrapy raněných vojáků si nemohl zvyknout. Svoji bolest proto mírnil verši.

McCrae vypsal svůj žal do básně, kterou ale poté zahodil. Kolemjdoucí důstojník ovšem list zvedl a poslal do Anglie. Časopis Punch báseň 8. prosince 1915 publikoval a ihned se stala symbolem krvavé války, stejně jako později rudé vlčí máky.

Navíc je to odolná květina a tisíce jich každý rok vyrostly i uprostřed krajiny rozervané boji první světové války.

Na Kolčavce

V Pivovaru Kolčavka si 9. listopadu na své přijdou milovníci historie všech věkových kategorií. Připravena bude například airsoftová střelnice, překážková military dráha, zajímavé kvízy a workshopy. Vystaveny budou plastikové modely bojové techniky a samozřejmě nebude chybět ukázka válečných zbraní.