Pražské lesní středisko v Kbelích založilo krásnou tradici, která se každý rok opakuje. A jsou to Dožínky! Sklizňová slavnost se i letos ponese v duchu zábavy i poučení. Sklizeň obilí byla totiž pro naše předky nejdůležitější částí roku a v letech dobré úrody ji doprovázely bujaré slavnosti.

Dožínkami cesta obilí teprve začíná

Všechno pokosit a dostat pod střechu nebylo v dobách minulých vůbec jednoduché. Ale bylo to zúročení celoroční dřiny a tak se na ni lidé těšili. S úctou vstupovali do polí a za zvuku písní sklízeli plody své tvrdé práce.

A poslední cesta z pole měla vždy slavnostní charakter. Ze všech druhů obilí se upletl dožínkový věnec, který symbolizoval sílu slunce, jež dala vzniknout úrodě. Nejhezčí ze všech dívek pracujících na poli jej pak předala hospodáři, který pak zahájil oslavy.

Bohatý program

V ekocentru Prales vás na těchto oslavách čeká bohatý program, kde na vlastní oči uvidíte všechny činnosti, které se s Dožínkami pojí. A můžete i sami přiložit ruku k dílu. Na vyzkoušení bude mlácení či mletí obilí, šikovní si zase upletou něco ze slámy.

Po náročné práci nesmí chybět něco dobrého k snědku. Z čerstvě namleté mouky se na ohni opečou obilné placky, potírané medem a povidly, případně česnekem. Zkrátka jako v dobách minulých. A vše doprovodí slavnostní průvod v krojích, příjemnou atmosféru doladí cimbálová muzika.

Akce se koná za každého počasí.