Masopust je doba od Tří králů do Popeleční středy. Nejznámější a nejveselejší jsou jeho poslední dny, které jsou spojené s radovánkami a hodováním.

Žižkovský masopust patří k nejstarším pražským akcím svého druhu. Jeho obliba se šíří široko daleko, má své místo v srdcích obyvatel. Navíc napomáhá přátelství a sousedské pospolitosti.

Začíná se v sobotu

Co nového Praha 3 na letošní ročník tohoto veselí přichystala? „Letos je pro malé návštěvníky na sobotní odpoledne nově připraven maškarní rej v Hotelu Olšanka. Zde si děti budou moci vyrobit i masku do úterního masopustního průvodu. Na závěr průvodu pak budou na náměstí Jiřího z Poděbrad vyhlášeny ty nejpodařenější,“ uvedla pro náš portál tisková mluvčí městské části Prahy 3 Michaela Luňáčková.

Připraven bude ale i další bohatý doprovodný program. Například velkolepé masopustní farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad, nebo hudební vystoupení skupiny Řešeto. A oslavy budou pokračovat...

Velkolepé hody v neděli

Voňavá jelítka, jitrnice, prejt nebo prdelačka samozřejmě na masopustních tradičních hodech v kultovní žižkovské putyce U Vystřelenýho oka nebudou chybět. Podnik se nachází v malé uličce U Božích bojovníků a jako jedna z mála hospod si dodnes udržuje atmosféru staré pražské putyky.

Trochu oddechu od hodování a příjemné odreagování můžete zažít při vážně nevážně komentované prohlídce Žižkovem. A kdo ví, možná při cestě narazíte na pravého žižkovského Pepíka s pestrým šátkem kolem krku. Nebojte se, dnes je to jen humorné označení obyvatel této čtvrti právě při tradičním masopustu, který v Praze 3 skončí v úterý.

Masopustní průvod

Nejatraktivnějším bodem celého programu je každoročně tradiční masopustní průvod. Z náměstí Jiřího z Poděbrad vyrazí rej hudebníků, chůdařů, artistů, obřích loutek andělů a prasátek do ulic, aby si vyžádali na radnici klíč od Žižkova. Následně bude směřovat až ke stadionu Viktoria Žižkov. Nebude chybět spousta muziky, zabijačkových dobrot na posilněnou a, jak už bylo zmíněno, vyhlášení nejlepších masek.

Na úplný konec pak velkolepá ohňová show rozzáří noční oblohu a udělá za tímto tradičním masopustem definitivní tečku.