Otužování se už může počítat mezi vánoční tradice. Po celé republice se totiž lidé na Štěpána vrhají do řek a rybníků. A speciálně do historického centra hlavního města láká tato nejstarší a nejznámější akce každoročně rekordní počet plavců.

Pořadatelem největší otužilecké soutěže v České republice je I. plavecký klub otužilců Praha, který letos organizuje již úctyhodný 73. ročník.

Alfred Nikodém

Závod je pojmenován po pražském zlatníkovi a všestranném sportovci, který zpopularizoval sportovní otužování v tehdejším Československu. První vánoční vystoupení otužilců ve Vltavě, tehdy pod vedením samotného Alfreda Nikodéma, se konalo v roce 1923.

Tento zvyk se ujal a v zimě roku 1928 se u Národního divadla do studené řeky ponořilo pod jeho vedením 63 nadšenců.

Start a cíl

A kudy plavci poplavou? I letos trať závodu povede napříč Vltavou mezi Střeleckým a Slovanským ostrovem, u jehož břehu bude start i cíl. Klání se zúčastní jak špičkoví plavci, tak i kondiční otužilci a někdy dokonce i známé osobnosti.

Podmínky pro závod

Stoupající trend otužilectví je velmi znát a každý rok se hlásí čím dál více soutěžících. Ale přece jen zaplavat si nemůže každý. Potřeba je zdravotní prohlídka, která není starší déle než rok, a zkušební plavba.  

Pokud se nebudete účastnit, přijďte se alespoň na tento obdivuhodný závod statečných plavců podívat z mostu Legií a Masarykova nábřeží.