Prosecký park Přátelství je výjimečný svým originálním vodním dílem, které se skládá z různých rybníčků, kaskád a fontány. A právě krásná jezírka jsou jako stvořená pro závody modelových lodí.

Modely hasičských lodí

Modely hasičských lodí se na Proseku na vodu vydají v sobotu 24. srpna úderem desáté hodiny. Každý přihlášený musí v co nejkratším čase projet podle plánku soutěžní trať, přičemž se připisují trestné minuty za dotyky modelu s překážkami nebo jejich minutí.

Této soutěže se může zúčastnit libovolný lodní model, který je vybavený alespoň jedním funkčním vodním dělem. Soutěžící tak musí prokázat um při práci při střelbě, jelikož během jízdy "hasí" vodou z jezírka různé objekty.

Tlačné remorkéry

Druhým bodem soutěžního programu je klání tlačných remorkérů třídy Springer. U nich se hodnotí pouze přesnost, s jakou dokáží soutěžní tratí protlačit svěřený náklad, například vanu s uhlím, přičemž za každý dotyk s nějakou překážkou získávají po trestném bodu. Kdo během dvou jízd sesbírá nejméně trestných bodů, zvítězí,“ sdělil pro web praha.eu organizátor akce Ladislav Douša.

Týmová spolupráce

Po tlačných remorkérech třídy Springer dostanou prostor remorkéry bez rozdílu tříd. Přítomní modeláři v rámci disciplíny Tug Towing sestaví dvoučlenná družstva a předvedou týmovou spolupráci ve snaze o napodobení dění ve skutečných přístavech. Velké lodě totiž také potřebují asistenci remorkérů při dokování.

Proplouvání tratí tak nebude vůbec jednoduché. Rychlost závodu stíží například branky, terčíky pro hasební úkon vodním dělem, překážky k obeplouvání, plavební kanály, nebo přístavní doky.

Hodnocení soutěžní jízdy

A jak se vlastně vyhrává? Během soutěžní jízdy měří čas rozhodčí a vyhrává ten soutěžící, který všechno splní ve stanoveném pořadí a který bude mít na svém kontě po započtení penalizací v podobě trestných minut nejmenší čas.

„Zapojit se může kdokoli, kdo přinese nějaký vhodný model. Žádné startovné se nevybírá, na druhou stranu na vítěze nečekají žádné hodnotné ceny, nýbrž jen symbolické v podobě diplomu a nějaké drobnosti,“ dodal Ladislav Douša.

Přijďte si zajezdit i mimo soutěž, vodní plocha pro potřeby soutěží určitě nebude obsazená celá a tak sraz všeho plovoucího může probíhat současně.