Vycházka bude směřovat k baroknímu kostelu sv. Matěje, který se nachází v malebné poloze na okraji ostrohu vysoko nad Šáreckým údolím. Je proslulý jednak poutěmi, které se tu pořádají už od roku 1595, a také perníkovým betlémem.

Pekla akademická malířka

Perníkový betlém je v kostele k vidění od roku 1972. V tomto roce, v hluboké normalizaci, dostal prvních pár figurek zdejší kněz, otec Machač. Napekla mu je akademická malířka Helena Horálková, aby je rozdal ministrantům. Jenže Otci Machačovi se tak zalíbily, že místo ministrantům je dal vystavit v kostele, což mělo takový úspěch, že další roky se tento nenápadný dárek rozrostl do úchvatných rozměrů.

V době největší slávy měly jesličky přes 300 figurek zdobených kroji ze všech koutů naší země a návštěvníci, kteří betlém chtěli vidět, museli vystát frontu až k bráně na hřbitov.

Přibyly další betlémy

K výstavě přibyly postupem času i další betlémy: sádrový, plátěný, keramický a dřevěný otočný pana Votruby. Současná podoba perníkových jesliček je dílem učně paní Horálkové - Daniela Zítky, který peče a zdobí betlém od roku 2002.