Vánoční čas přímo vyzývá k procházce na tajemný Vyšehrad, kam je zasazeno hned několik legend a záhad. Mezi nejznámější patří určitě pověsti týkající se kněžny Libuše a Přemysla Oráče nebo Horymíra s Šemíkem. Ale co takhle například Čertův sloup?

Čertův sloup

Na vycházce si určitě jeho záhadu připomenete. Nachází se za kostelem sv. Petra a Pavla, na jihozápadním konci Karlachových sadů. Víte, jak vypadá? Jsou to vlastně tři o sebe opřené kamenné válce o délce 160 – 240 centimetrů, o kterých by si mnozí mohli myslet, že jde o nějaké umění. Není to tak. Tenhle sloup tu stojí už spoustu let!

Kdy a jak se Čertův sloup na Vyšehrad dostal, nevíme. A těžko se to kdy spolehlivě dozvíme. Jisté je, že musel být dopraven odjinud, protože je z horniny, která se na Vyšehradě nevyskytuje. A tak je opředený mnoha legendami.

Sázka s ďáblem

Nejznámější je ta, že sloup na místo dopravil sám pekelník jménem Zardan poté, co se s místním knězem vsadil, že na Vyšehrad donese z chrámu sv. Petra v Římě sloup dřív, než kněz doslouží mši. Pokud by ďábel vyhrál, kněz mu slíbil svou duši. Jenže Zardan prohrál a tak sloupem praštil o zem a ten se rozbil na tři kusy.

V každém případě bylo získání vhodných kamenů, zhotovení sloupů a jejich doprava mimořádně náročným dílem, které dokládá zručnost dávných kameníků a zasluhuje náš obdiv.