Masopust, kterému se na Moravě říká fašank, fašinek nebo ostatky, se slaví zhruba od Tří králů, jeho poslední den je pak masopustní úterý před Popeleční středou. Letos tento termín připadá až na 5. března 2019.

Na statku i mezi paneláky

Většina oslav je v metropoli soustředěna na sobotu 2. března. Masopustní průvod, kterému bude předcházet dílna na výrobu masek a seznámení se se staročeskými tradicemi, vypukne v sobotu například v Toulcově dvoře v Hostivaři. Chystá se představení tradičních masek, průvod starou Hostivaří, tanec, scénky, masopustní občerstvení, ocenění zajímavých masek z řad návštěvníků, to vše za doprovodu tahací harmoniky.

Slavit se ale bude i na méně obvyklých místech – maškary oživí také neveselé prostředí pražského Jižního Města. Jihoměstský masopust, který se koná také v sobotu, bude ve stylu tradičního staročeského masopustu. I zde si můžete masky vyrobit, pro děti bude v KC Zahrada, které sousedskou akci pořádá, připravena herna a také pohádka.

Bohatý program v Národním zemědělském muzeu

Masopust zažijete i na Letné, a to hned na několika místech. Naučný i zábavný program například chystá Národní zemědělské muzeum: zde bude možnost ochutnat tradiční masopustní pokrmy a sladkosti, ale také si vyrobit masky. Pro nejmenší jsou připraveny tři pohádky – Z tajného deníku Smolíčka Pé, Pohádky pana Pohádky, které vycházejí ze známých příběhů dvou klasických pohádek O Budulínkovi a O Červené Karkulce, a třetím představením bude Tak trochu masopustní pohádka.

Poté bude následovat odsouzení, symbolické zahubení a oplakávání Bakcha. Na závěr programu se můžete těšit na české lidové tance v provedení Folklorního spolku Bejvávalo z DDM Prahy 7.

Malešice i Malá Strana

V sobotu projde maškarní průvod také Malešicemi, skončí v Malešickém mikropivovaru a přilehlém okolí, kde budou nachystané vepřové hody, živá muzika a spousta zábavy. Děti jistě opět potěší pohádka, dospělé volba královny a krále masopustu.  

Zahanbit se nenechá ani Malá Strana, která ukáže, že není jen turistickým skanzenem. Malostranský a hradčanský masopust se letos chystá rovněž na sobotu 2. března, sraz je v půl druhé před hradčanskou restaurací U černého vola. Aklimatizační zastávky pro masky budou probíhat celou cestu v hostincích, restauracích a putykách v ulicích Nerudově, Thunovské, na Malostranském náměstí a také v Mostecké. Cestu zpříjemní hudba Pražského pouťového orchestru a zpěv Chlapeckého sboru Bruncvík. Zhruba ve tři průvod dorazí na Kampu, kde začne staročeská veselice.

V neděli do Ctěnic

Za maškarami můžete vyrazit i v neděli, a to na zámek ve Ctěnicích. Zdejší oslava je již tradičně spojená s oslavou cechu řeznického. Pravou českou zabíjačku přichystá a své speciality nabídne pražské řeznictví Hudera a syn. O masopustní veselí se postará Malá česká muzika Jiřího Pospíšila, harmonikář Franta Albrecht a masopustní průvod, pro děti je přichystána výtvarná dílna a malování na obličej.