Nejbližší je na Slovensku

První a zcela jasně inspirovanou názvem Praha je obec Praha na Slovensku v okrese Lučenec. Má kolem stovky obyvatel a vznikla pravděpodobně po porážce husitských vojsk u Lipan. První zmínka o obci je datována do roku 1443. Obec založili husité, na což odkazuje kalich ve znaku obce. V obci existuje i Farma Praha, která chová ovce a hovězí dobytek.

V Rakousku je Prah více

V Rakousku najdete hned několik místních názvů, ve kterých je Praha ukryta. Jedním z nich je Pragerberg, část obce Gigging ve Štýrsku. Původní název byl ale zcela jiný, jen zvukově podobný Bracker Ried, takže spojitost s Prahou v podstatě nemá. V Tyrolsku bývala obec Prags, nyní tam najdete malebné jezero Pragser Wildsee, neméně malebné údolí Praser Tal a také hotel Praser Hof, kde mají i webovou kameru, která se dívá do kraje. Původ názvu není zcela jasný, takže můžeme doufat. Jméno Pragerfischer zřejmě má někde původ v Praze. Jde o dvorec Pragerfischer u Salcburku, leží na břehu jezera a je neobydlený.

Šlechtic z Prahy

Zcela určitě jméno inspirované Prahou nese zámek Pragstein stojící u Dunaje v Mauthausenu. Dnes tam najdete muzeum věnované jednak místnímu kraji a také lékárnictví. Toto muzeum je v Rakousku unikátem. Vzniklo díky místní lékárnické rodině Aichbergerů, kteří věnovali do muzea sbírku svého předka. Dokumentuje vývoj venkovských lékáren a je centrem vědeckého výzkumu. Zámek Pragstein vybudoval šlechtic jménem Ladislaus Prager (Laszlo von Prag) v roce 1491. Jeho rod byl velmi činný, protože jeho potomek svobodný pán Friedrich von Prag nedaleko vybudoval zámek Pragtal. Tento zámek však vzal za své v roce 1680, kdy byl zbořen a kameny z něj posloužily k vybudování místního dominikánského kláštera

Německo má Malou Prahu

Název města Malá Praha, které leží na území lužických Srbů, byl zcela jistě inspirován českou Prahou. Lužičtí Srbové ji dodnes považují za jakési centrum své vzdělanosti. Malá Praha, ležící u Budyšína, měla podle statistik z roku 1994, kdy se stala součástí obce Göda (lužickosrbsky Hodžij), celkem 17 obyvatel. Původně se jmenovala Podmaklitz, tedy podmáčená. Od roku 1556 je zmiňována jako Prage.
Kousek od Popelčina zámku

Když se řekne Meklenbursko, každému Čechovi se vybaví pohádka Tři oříšky pro Popelku, která se točila právě tam. Nedaleko pak leží Pragsdorf se svými pěti sty obyvateli. Do druhé světové války patřila obec vévodům Mecklenburg-Strelitz. Obec je zmiňována už v roce 1381.

Pasovští mají také Prahu

Součástí obce Hutturm v Pasovském okrese je také Praha tedy Prag. Je to zřejmě stará obec, stejně jako Hutthurm, kde se už v 11. století konaly trhy. Do roku 1972 existovala obec Prag samostatně, pak byla spolu s další obcí, která se jmenuje Mnichov, připojena ke spádovému městečku Hutthurm. Pozoruhodné je, že na základní škole v Hutthurmu chodí děti do prvních tříd podle místa narození, a tak místní Pražáci mají svou první třídu.

Polská Praha je ve Varšavě

Praga ležela nedaleko Varšavy, jak ale hlavní město rostlo, pohltilo tuto obec. Centrum obce se nacházelo v místech, kde dnes najdete park Praga. Dějiny byly k této části Varšavy poměrně nemilosrdné, a tak se nakonec zachovala jediná památka - kaple Panny Marie Loretánské. Prahu postupně ničili Švédové, Rusové i Němci. Pojedete-li do Varšavy, najdete v Praze také zoologickou zahradu. Název Praga nemá s Prahou zřejmě nic společného, má jméno buď podle pálení cihel, nebo proto, že vznikla na místě vypáleného lesa. Dalším možným výkladem je, že leží na pravém břehu řeky. Nahlédnout do varšavské čtvrti Praha můžete zde. O tom, jak se žije v nynější varšavské čtvrti, najdete dokument zde.

Příbuzný jazyk, příbuzné názvy

Poláci znají obcí jménem Praga více. Obec Holendry Baranowskie je složena z více částí, z nichž jedna se jmenuje Praga. Leží v Mazowieckém vojvodství a jméno snad nese opět podle své polohy na pravém břehu řeky. Další Prahu Starou i Novou najdete jako součást města Szydłowiec. Ani zde se nedá určit původ jména, zřejmě je ale dán tím, že se zde vyrábělo - pražilo železo. Také město Gowarczów má část, které se říká Praga. V Polsku je více obcí, které mají jako součást obce místo, kterému se říká Praga, je jich údajně kolem padesáti, ale původ jména není od naší Prahy odvozen. Jde jen o zvukovou podobnost některých slov, jak bylo již uvedeno dříve.

Nová Praha podle Poláků

Na Ukrajině se najde také obec Nová Praha. Hned bychom řekli, že to je zcela jistě podle našeho hlavního města, ale ouha. Jméno nese po nynější varšavské čtvrti Praga. Založil ji totiž jeden z kozáků, který v době Napoleonově bojoval v ruské armádě. Není zrovna jasné, proč nazval osadu jménem Nova Praga, když právě v polské Praze připomíná pamětní deska u kostela Panny Marie Loretánské masakr, který tam ruští vojáci způsobili po bojích s Napoleonem. Nova Praga se jmenuje místo od roku 1822, původně se nazývalo Petrivka.

Na jihu je Praha také

V okolních státech jsme Prahu už našli, ale můžeme ji najít i v jiných evropských zemích. Například ve Švýcarsku je průsmyk jménem Prager Pass, kterým procházeli Suvorovovi vojáci, Vesnice Prahins se sice Praze blíží hodně, ale historicky se jmenovala Prehens, a to se údajně odvozuje od germánského křestního jména Prehs. Jména podobná Praze najdete ve Francii, Španělsku. V Portugalsku se jedno z měst jmenuje Pragal, jméno je ale odvozeno pustiny, ale jde o část osmitisícového města Almada. Podívejte se na video. (http://vimeo.com/13006912)