„Návštěvníci pivních slavnostní mají zájem především o menší pivovary, k jejichž produkci se těžko dostanou a kterou chtějí zkusit,“ vysvětluje organizátor Jan Hübner. Proto se na festivalu točí Varnsdorfský kocour, Berounský medvěd, Zvíkov, produkce minipivovarů z Pacova, Velkého Meziříčí i Prahy.

„My Češi, jsme národem zlatavého moku a proto jsem rád, že právě Praha si vytvořila tradici v pivním festivalu inspirovanou mnichovským Oktoberfestem,“ řekl primátor Pavel Bém k festivalu, který hostí do 30. května výstaviště v pražských Letňanech.

Po oficiálním zahájení se primátor spolu s Františkem "Ozzákem" Pacovským, alias Martinem Dejdarem, zhostil role výčepního a návštěvníkům festivalu točili lahodný mok.

Zkušenost pivních sommeliérů

Ve třech největších stanech je letos na výběr z asi 15 druhů piv a o zábavu se postará živý hudební program. Nejmenší stan s kapacitou 400 lidí je určen pivním profesionálům, ale i zájemcům o výrobu piva z řad laické veřejnosti. Příchozí dostanou příležitost ochutnat nejen česká, ale i zahraniční piva spolu s výkladem zkušených pivních sommeliérů. Nabídka piv zde navíc je každý den obměňována.

Pivo za tolar

Sedmnáctidenní Český pivní festival 2010 nabízí také tradiční českou kuchyni a speciality šéfkuchařů známých českých restaurací a cateringových společností. Své umění představí i řezníci a pekaři.

Stejně jako loni se na festivalu platí speciální festivalovou měnou zvanou pivní tolar. Jeden tolar návštěvníci získají za 40 korun. Výrazně větší je i nabídka zábavních atrakcí, určených zejména rodinám s dětmi, kde nebudou chybět kolotoče, houpačky či střelnice. 

Více informací a program na adrese www.ceskypivnifestival.cz.