Tím nejzajímavějším, co hvězdárna na vrchu Petřína nabízí, jsou určitě veřejná pozorování denní i noční oblohy, stálá astronomická výstava a prohlídka přístrojového vybavení.

Pozorování i experimenty

K dispozici je zde několik dalekohledů. Nejoblíbenější je ten největší se třemi refraktory pod hlavní kopulí. Užívá se k průzkumu noční oblohy, umožňuje i pozorování slunečního povrhu a výbuchů na slunci.

Jestli se chcete o vířícím kosmu dozvědět víc, můžete svou návštěvu spojit s promítáním, naučnými programy nebo popularizačními přednáškami předních odborníků. Jeden takový program se pro velký zájem pravidelně opakuje. Je to dusíková show plná zajímavých experimentů. Budete velmi překvapeni, co pokusy s kapalným dusíkem vykouzlí.

Co je kapalný dusík a k čemu se používá?

Možná si pamatuje nějaké pokusy z chemie ze základní nebo střední školy. Ale přece jen, víte například, jak se mění vlastnosti hluboce zmrazených materiálů? Nebo kolikrát zmenší podchlazený balónek svůj objem? Je polití tekutým dusíkem o teplotě -196 °C nebezpečné? A proč získávají materiály při nízkých teplotách vlastnosti supravodiče a mohou levitovat?

Na všechny tyto otázky a ještě na mnohem více dostanete odpověď na této jedinečné živé přednáškové show. A nemusíte se bát přijít i se svými ratolestmi. Akce je vhodná i pro děti školou povinné.