Novoměstská radnice je národní kulturní památkou a nachází se na Karlově náměstí, největším náměstí v České republice. Její historie začala brzy po založení Nového Města pražského Karlem IV. roku 1348.

A 30. července roku1419 se zde odehrála první pražská defenestrace. Je tomu tedy 600 let, kdy byli protihusitští konšelé svrženi z oken radnice a krutě ubiti. Událost, se kterou je Novoměstská radnice navždy spjata, je považována za počátek husitských válek.

Komentované prohlídky

Na co se můžete při tomto významném výročí těšit? Uskuteční se například tři komentované prohlídky Novoměstské radnice. Během nich se podíváte i do míst, které nejsou veřejnosti běžně přístupné, nahlédnete například do prostoru bývalé temné šatlavy a Velkého sálu, z jehož oken byli kdysi konšelé svrženi.

Navštívíte i Konšelský salonek, historický Mázhaus, Kapli a další prostory věže včetně bývalého bytu věžníka. A když konečně se zajímavými přestávkami vystoupáte po 221 schodech, tak si zaslouženě užijete vyhlídku z ochozu téměř 70 metrové věže a dohlédnete až na Pražský hrad.

Karlovo náměstí

Na Karlově náměstí se také 30. července můžete vrátit do roku 1419. Nebudou chybět dobové trhy, vyzkoušíte si nebo naučíte dobové tance, prohlédne si husitské zbraně a obdivovat můžete historické hudební a taneční skupiny a historicko - šermířská vystoupení s bohatým doprovodným programem pro děti.

Jan Žižka od Otakara Vávry

31. července večer se nádvoří radnice promění v letní kino. Pod širým nebem budou moci návštěvníci zhlédnout film Otakara Vávry z roku 1955 - Jan Žižka. Některé historické prameny totiž uvádějí, že se rovněž zúčastnil útoku při Novoměstské defenestraci,“ sdělila portálu praha.eu Petra Baďurová z Novoměstské radnice.

Jedná se o prostřední část husitské trilogie, kterou scenárista a režisér Otakar Vávra natočil podle literárních předloh Aloise Jiráska. Životopisný příběh husitského hejtmana navazuje na snímek Jan Hus a otevírá cestu k závěrečné části trilogie, snímku Proti všem.