„Výlet, který ještě neskončil“. Tak zní motto letošního průvodu, který tentokrát reflektuje situaci ukrajinských uprchlíků, kteří jsou již devátý měsíc nuceni utíkat před válečným konfliktem ve své zemi.

Motiv společně výtvarně pojali čeští a ukrajinští výtvarníci. Do tvorby se v komunitním centru Svitlo ve Skautském institutu nebo v Galerii hlavního města Prahy zapojila dvě pražská gymnázia, základní škola, ale i kroužek jednoho z pražských domů dětí a mládeže a řada zájemců z řad veřejnosti.

„Chceme připomenout solidaritu a potřebu sounáležitosti při ochraně demokratických hodnot. Jsme rádi, že se do přípravy průvodu společně s námi zapojují i kolegové z Ukrajiny a že díky tomu se mohou sami stát součástí oslav demokracie, pro kterou toho během posledních osmi měsíců tolik obětovali,“ říká hlavní koordinátorka průvodu Kateřina Ratajová.

Průvod vyrazí v 15.00 hodin z parku na Kampě a přes Karlův most a Národní třídu projde až do Kampusu Hybernská. Tam bude následovat afterparty.

Sametové posvícení je tradiční součástí Festivalu svobody, který vznikl v Praze v roce 2016 a zastřešuje akce občanských iniciativ a organizací k výročí 17. listopadu 1989.