Výrobky z hlíny patří snad k nejdéle používaným materiálům v historii lidstva. Dodnes je výroba keramiky řemeslo, které se předává dál a vznikají tak nové směry a nápady. Pojďte nahlédnout tak trochu do její minulosti na místě k tomu jako stvořenému. Při setkání u keramické pece na dřevo v Toulcově dvoře na vás totiž dýchne historie až ze středověku.

Pro zájemce o výpal

Během příštího víkendu si v Toulcově dvoře můžete naglazovat a vlastnoručně vypálit svoje donesené výrobky. Bude to stát za to, plamen, dým a popel při 1350°C pomalují vaši keramiku pestrými a neopakovatelnými vzory. Glazury budou tak působit mnohem živějším a bohatším dojmem i energií.

Své výrobky dělejte z hmot Ohnivce, Dordy, Růžka, W52, ty mají pořadatelé odzkoušené. Ostatní pro jistotu dopředu zkonzultujte. A čeká vás nejen společné glazování, ale také přikládání do pece, debaty o keramice, točení na hrnčířském kruhu a mnoho dalšího.

Prodej výrobků

Při nedělním vykládání pece si na své přijdou i nekeramici. Víkend vyvrcholí totiž benefičním prodejem ještě teplého zboží, jehož výtěžek podpoří činnost spolku Keramikum, z.s., keramickou komunitu, která propojuje všechny zájemce z oboru.

Co si vzít s sebou?

Pokud se budete chtít zapojit do samotného procesu, nezapomeňte si s sebou vzít pracovní oděv. Spacák a karimatku si přinesou paliči z pátka na sobotu. Pak také něco k zakousnutí, třeba špekáčky a chlebové těsto na křupavý chléb, který se bude péct v pátek večer a v sobotu dopoledne.