Akce pro skauty a skautky ze zemí Visegrádské čtyřky se koná od roku 1997 každé dva roky a v jejím pořádání se střídají skauti z Polska, Česka, Maďarska a Slovenska. Navazují přitom na tradici, která začala právě v Praze ve Stromovce v roce 1931. Tehdy se zde konal podobný sraz skautů a skautek z evropských zemí, pod názvem Tábory slovanských skautů. Tábořilo zde na 15 tisíc skautů a skautek a účastníky pozdravil i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Tradici přerušila válka a obnovena byla až v roce 1997, kdy se v Praze – tehdy na Džbáně - uskutečnilo Jamboree nazvané Fénix.

I letošní Středoevropské Jamboree má své jméno – Iris - a motto „Palette of the world”. Symbolizují odkaz na rozmanitost barev světa a lidí v něm, jejich charaktery, zájmy, nápady, emoce.

Na Výstavišti si účastníci ve věku 14 - 17 let mohou užívat různé sportovní aktivity, večerní ceremoniály a také sdílet zkušenosti se skauty z jiných zemí. Připraveno je pro ně objevování zajímavých lokací hlavního města i výlet mimo Prahu. Skauti také část programu věnují dobrovolnické pomoci. V odpoledních hodinách 11. srpna se bude konat slavnostní skautský průvod v krojích a s vlajkami z Výstaviště na Letnou.

Návštěvnický den

Pokud vás zajímá, jak taková velká skautská akce vypadá, můžete se přijít podívat v sobotu 6. srpna. Od 14.00 do 18.00 hodin je totiž na Výstaviště zvána i široká veřejnost. Bude možné si prohlédnete areál a stánky a také příležitost podívat se na Skautský festival kultur, kde se představí jednotlivé účastnické státy, mimo jiné prostřednictvím hudby, tance či skautských her. Vstupné: 100 Kč.

Více informací o IRIS - Central European Jamboree zde.