Třetí sobota v květnu každoročně přiláká tisíce turistů z celé České republiky, kteří na startu oblíbeného Pochodu Praha-Prčice obdrží mapu, do níž po cestě na kontrolních stanovištích sbírají razítka.

Kontroly jsou zapsány v průvodci, ale na trase se nacházejí i kontroly tajné. Hlavní trofejí pro všechny, kteří vytyčené kilometry zvládnou, je tradiční „Prčický škrpál“ - plastová botička, jež má každý rok jinou barvu.

Historie

První skromný ročník pochodu se uskutečnil v malebné středočeské krajině již v roce 1966 a měřil 65 km. Inspirací pro trasu údajně byla paní Běla Dvořáková, která zakladatelům pochodu, marně hledajícím atraktivní cíl ve vzdálenosti kolem 70 kilometrů od Prahy, řekla: „Je čas na oběd, běžte s tím už do Prčic!“

21 tras

Od roku 1970 se počet tras postupně rozšiřoval - začalo se startovat i z jiných míst. Rekordní byl pro Pochod rok 1984, kdy si zájemci o tuto akci mohli vybrat ze čtyřiadvaceti možností. Naopak o deset let později bylo tras pouhých devět.

Letošní ročník jich nabízí 21. Nejdelší s názvem Karla Kulleho v délce 70 km vede z Prahy od stanice metra C - Háje a je vhodná pouze pro zdatné turisty starší 18 let, kteří mají lékařské potvrzení o zdravotní způsobilosti. První nadšenci odtud mohou vyrazit už v pět hodin ráno.

Mezi tradiční starty také patří Týnec nad Sázavou, Čerčany, Benešov, Bystřice u Benešova, Olbramovice, Votice, Střezimíř, Tábor, Mladá Vožice, Sedlčany, Milevsko nebo Petrovice u Sedlčan.

Cíl v Prčicích bude otevřen od 11:00 do 20:00 hodin.

 

Přesný rozpis tras najdete na stránkách akce