Malé letiště v klidné lokalitě na okraji Prahy mezi Komořany a Cholupicemi. To je letiště Točná. Slyšeli jste vůbec o něm někdy?

Historie letiště

Jeho historie se píše už od 20. let minulého století, kdy se tu začala sem tam hemžit bezmotorová letadla. Na jaře 1946 zde vzniklo Plachtařské výcvikové středisko Českého národního aeroklubu.

Od 60. let patřilo letiště motorovému létání, objevovaly se tu také první vrtulníky. Na nich probíhal výcvik, a to včetně nočních přistání na osvětlený heliport.

Po roce 1989 provoz letiště pomalu ustával, kvůli nevyřešeným vztahům s majiteli pozemků pod dráhou. Ty navíc vedly ke zkrácení dráhy. Ale naštěstí před nedávnem se novému majiteli povedlo problémy vyřešit a v roce 2011 bylo letiště znovu otevřeno, navíc s historicky nejdelší dráhou 870 metrů. A tak díky tomu můžete obdivovat unikátní letadla.

Vystavené letouny

Patří mezi ně třeba jedinečný stříbrno-červený letoun Electra 10A z roku 1937 s nápisem Baťa. Československý podnikatel a nevlastní bratr Tomáše Bati si jej toho roku zakoupil a uskutečnil s ním cestu kolem světa.

Dalším skvostem je pak například první československé poválečné letadlo Sokol M1C vyrobené v roce 1947. Je produktem podniku Automobilové závody v Chocni - výroba tohoto třímístného sportovního, cvičného a cestovního stroje začala v roce 1946. Jde o velkou vzácnost, existují totiž pravděpodobně už jen dva letuschopní Sokoli M1C, náš český a druhý v Anglii.

Při hezkém počasí navíc uvidíte vzlety a přistání letadel. Určitě to bude stát za to!