„Velikonoční trhy jsou dobrým příkladem, kde se historie prolíná se současností. Vycházejí z nejvýznamnějšího křesťanského svátku a připomínají nám mnohé tradice, ať už jde o zdobení vajec, pletení pomlázek či třeba starodávná řemesla, pokrmy či nápoje. Najdeme tu ale i dotek modernity v podobě důrazu na ‚bio‘ produkty a ekologii, například v podobě kompostovatelného nádobí. Ale vlastně i to je tak trochu tradice, vztah k přírodě provází člověka od nepaměti. Na letošní trhy se každopádně těším, zvláště po nedávném ‚covidovém půstu‘,“ říká primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Velikonoční výzdoba

Je laděna do jarních barev, letos bude dominovat zelená, žlutá a oranžová. Prostor Staroměstského náměstí ozdobí také dva obří zajíci a kraslice. Jeden měří na výšku 4 metry (vajíčko 2 m), pravděpodobně jde tedy o největší dekoraci v tomto duchu v České republice. Druhý pak dosahuje výšky 2,6 metru. Dekoratéři použili na výzdobu 1 361 metrů proutí a zelených girland, 12 500 květin a 1 750 vajec. Tradiční vyhlídkový ozdobí vejce a motýli.

Program na Staroměstském náměstí

Na menším pódiu vedle nazdobené břízy si mohou návštěvníci trhů zpestřit každý den programem (16–19 hodin). První den trhů otevře pestrou nabídku uměleckých a folklórních souborů Ledecká dudácká muzika, která představí převážně chodské lidové písně. V nabitém programu nechybí ani dudácká muzika Praštěnka, nebo Cimbálová muzika Miroslava Kotlára, která provede návštěvníky přímo velikonočními svátky. Připravena jsou také animační pásma, o která se postará Folklórní soubor Studánka Praha a hosté trhů si tak mohou vyzkoušet tance na vlastní kůži. Během trvání trhů zazní také oblíbené staropražské písně v podání staropražské kapely Třehusk. Zajímavý bude také dvoudenní Mezinárodní folklórní festival, kde vystoupí několik folklórních souborů i ze zahraničí (3.-4.4.).

Součástí programu jsou oblíbené kreativní dětské dílny, které mohou nejmenší hosté trhů navštívit vždy o víkendech od 11 do 15 hodin a také o Velikonočním pondělí. Děti čeká výroba tematických dekorací, zdobení kraslic, pletení pomlázky a další aktivity spojené s největšími křesťanskými svátky.

Podrobný program zde.

Nabídka prodejních domků

Na pražských trzích si mohou zájemci koupit především velikonoční a jarní dekorace. Prodejci nabídnou různé druhy kraslic, včetně drátovaných a dřevěných, pomlázky a vyšívané ubrusy s velikonočními motivy. Chybět nebude keramika s velikonočními motivy a výrobky z proutí, šustí a slámy. Milovníci dobrého jídla si v kulisách jara vychutnají české klobásy, které mohou zapít zeleným pivem. K ochutnání bude také vegetariánský hot dog. Osladí si také den velikonočním pečivem domácí výroby a perníčky. Ve třech stáncích se budou po celou dobu trhů střídat také různá charitativní sdružení s prodejem svých výrobků.

 

Velikonoční trhy naváží i v letošním roce v projektu 100% BIO a budou tak mít opět výrazný ekologický akcent. Návštěvníci a hosté budou konzumovat veškeré občerstvení ze zcela kompostovatelných prvků a nádobí.

Na Staroměstském náměstí najdou návštěvníci 71 prodejních stánků, na Václavském pak 24. Prodejní stánky s velikonočním zbožím a pochutinami najdou návštěvníci také na náměstí Republiky, kde je jich připraveno 19.

Prodejní stánky s občerstvením, dárkovými předměty a dekoracemi budou otevřené každý den v době od 10 do 22 hodin.

Více informací o trzích na www.trhypraha.cz.