Ples navázal na tradici, která byla před deseti lety přerušena. Navazujeme na dlouhou tradici v prostorách, které jsou pro takovou událost jako stvořené, v secesní perle pražské architektury Obecním domě, která navozuje atmosféru našich společných dějin, řekl při zahájení plesu primátor Pavel Bém. Starosta Vídně Michael Haüpl připomenul tradici těchto pražsko vídeňských plesů, která sahá až do 19. století. Ples je dokladem tradičně nadstandardních vztahů i kulturní blízkosti našich metropolí, řekl starosta.

Plesy ve Vídni byly pověstné po celé Evropě, konaly se jich za sezonu stovky a každý byl něčím výjimečný. Na letošním plese se na základě tradice předvedly při svém první tanečním vystoupení mladé vídeňské dámy. Tančily s korunkou na hlavě, což je jakýmsi znamením, že právě ony jsou královnami plesu. Do Prahy je přivezl taneční mistr Wolfgang Stanek, který vede vídeňskou taneční školu Plamínek. Po tomto svého druhu netradičním předtančení se do kola vydali i hostitelé, starosta Vídně a nakonec i primátor Pavel Bém s chotí, který zatančil možná i dva takty valčíku, což podle některých je na primátora, jehož zálibou tanec zřejmě není, skutečný výkon.

Součástí plesu bylo také občerstvení, které se neslo v duchu klasické české kuchyně, nechyběla například kachna se zelím a samozřejmě vepřové. Ve studeném bufetu bylo možná najít i utopence a další podobně nezdravé, ale chutné, pokrmy. Ve Smetanově síni, kde se odehrával hlavní program, hrál Symfonický orchestr FOK pod taktovkou vídeňského dirigenta Michaela Tomascheka.

V cukrárně Obecního domu pak hrál pianista Johann Turek a podával se tradiční sacher dort.

Všem také chutnalo mladé rakouské víno heuriger, které je obdobou našeho svatomartinského.