Když poprvé vejdete typicky asijskou bránou do areálu Sapy, je to, jako kdybyste vešli do malého, pulzujícího města někde ve Vietnamu. Na ulici kypící životem se prohání skupinka dětí na koloběžkách a kolečkových bruslích, která prosviští kolem prodavače nápojů s dvoukolákem. Auta, dodávky a rudlíky plné zboží proudí skrz tržnici. Zkušení obchodníci jen s klidem postávají u svých stánků, sledují ruch okolo sebe a s úsměvem vítají příchozí zmatené zákazníky, kteří nerozumí všudypřítomným cizokrajným nápisům. Ne nadarmo se Sapě přezdívá Malá Hanoj.

Životem kypící město

SAPA je opravdovým městem ve městě. Do místní školky a školy docházejí vietnamské děti a připravují se na gymnázia a vysoké školy. V areálu najdete i lékaře, advokátní kanceláře, pobočky bank a pojišťoven. V místním sportovním klubu se pravidelně hraje ping-pong a v některé z místních cestovních kanceláří si můžete koupit třeba výlet do Vietnamu. Lidé se tu scházejí v místních vyhlášených kavárnách a restauracích, nejčastěji pak v sále restaurace Dong Do, kde se pořádají kulturní události. Věřící se v Sapě setkávají u modliteb v místním buddhistickém chrámu.

Prodává se zde vše, nač pomyslíte

Malá pražská Hanoj je však známá především jako obrovské obchodní centrum. „Obchodníků je tady okolo sedmi tisíc, ale oficiálně je nikdy nikdo nespočítal,“ odhaduje počet asijských živnostníků Petr Humpolík z občanského sdružení Euviet, které nejrůznějšími způsoby pomáhá vietnamským občanům a jejich rodinám.

V Sapě se v několika velkých halách a desítkách malých obchodů prodává nejrozmanitější zboží, především však oblečení všeho druhu. Trička, kalhoty, večerní šaty, spodní prádlo, župany, obuv, košile, saka, kabáty - zkrátka šaty pro každou příležitost. Vše je rozděleno podle sortimentu, tudíž někde prodávají moderní oblečení a někde zas jenom spodní prádlo. Vedle toho narazíte v tržnici také na stánky s hračkami, batohy a kufry, vietnamskou hudbou, svatebními šaty, květinami a tak dále. Objem zboží, které se v Sapě denně vyloží, lze odhadnout na stovku plně naložených kamionů.

Některé fungující prodejní haly jsou v poměrně špatném technickém stavu. „Ve starých halách se netopí, a když je nějakých 10 pod nulou, tak je tam ještě větší zima než venku,“ říká Petr Humpolík z Euvietu. O prodejní místa v Sapě je ale stále větší zájem, a proto se tržnice neustále rozrůstá o nové budovy. „Celá SAPA se postupně a po částech opravuje a některé haly jsou už po kompletní rekonstrukci a na odpovídající úrovni,“ dodává Humpolík.

Gastroturistický výlet do pražského Vietnamu

Restaurací, kaváren, bufetů, fastfoodů a malých domácích podniků je v Sapě nespočet. Vyhlášené jsou především malé rodinné podniky (například Hai há), kde často vaří jen jedno jídlo, například tradiční vietnamskou polévku Pho anebo šťavnaté vepřové Bun cha. V Sapě je také celá řada obchodů s potravinami, kde lze nakoupit nejrůznější exotické potraviny, vše od čajů a koření, přes málo známé druhy ovoce a zeleniny, až po maso všeho druhu. Jediným českým obchodem v celé tržnici je malé české řeznictví v samém srdci tržnice.

Výlet autobusem do Vietnamu

S orientací v nepřeberném množství restaurací, bufetů a krámků s potravinami může napomoci tato gurmánská mapa tržnice SAPA a tento krátký článek od Cuketky. O kvalitu prodávaných exotických delikates a potravin se není třeba strachovat. Vypovídá o tom i reakce jedné z návštěvnic Sapy: „Nedávno jsem byla na dovolené ve Vietnamu, a tak jsem se ze zvědavosti přijela podívat do Sapy. Když jsem ochutnala místní polévku Pho, bylo to, jako bych se na chvíli vrátila do Vietnamu.“