Vrtbovská zahrada na svahu Petřína je považována za jednu z nejvýznamnějších a nejkrásnějších barokních zahrad, jde o národní kulturní památku zapsanou na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Tuto velkolepou terasovou zahradu italského typu nechal vybudovat Jan Josef hrabě z Vrtby, nejvyšší purkrabí Pražského hradu v letech 1715–1720. Autorem návrhu byl František Maxmilián Kaňka, který pro hraběte z Vrby nejprve přestavěl palác a následně zřídil zahradu. Na rozdíl od zahrady, která si udržela barokní stav bez větších změn, prošel Vrtbovský palác i v následujících obdobích výraznými úpravami. Sochařskou výzdobu zahrady vytvořil Matyáš Bernard Braun, freska na klenbě salla terreny je dílem Václava Vavřince Reinera a představuje Venuši a Adonise.

Zahrada je ve vlastnictví hlavního města Prahy, které ji v letech 1990-1998 nechalo zrekonstruovat. Údržbu a správu zajišťuje firma Casus Direct Mail a.s.

Vrtbovská zahrada získala letos ocenění Experts' Choice Award 2022, což je ocenění založené na odborných recenzích. Čerpá z více než 100 publikací včetně předních cestovních průvodců, časopisů a novin.