Praha nejsou jen světoznámé památky v samém centru. Také v jejích okrajových částech se ukrývají historické skvosty, sice méně známé, avšak významné.

Původním jménem Vgrinewez

Uhříněves patří do městské části Praha 22 a má své počátky už ve 13. století. První zmínka je z roku 1227, kdy se v dokumentu pod názvem Vgrinewez objevila ve výčtu lokalit.

V roce 1866 byla povýšena na městečko, roku 1913 na město a v roce 1974 byla připojena ke Praze. Do dnešní doby se zde zachovaly významné památky spojené s její historií i zaniklou židovskou komunitou.

Které z nich možná objevíte na vlastivědné procházce věnované této městské části?

Procházkou kolem památek

Jednou ze zastávek může být židovský hřbitov, který byl založen již na počátku 18. století. Dochovalo se na něm přibližně 300 náhrobků, nejstarší z roku 1719.

Nebo renesanční zámek z roku 1591, který je nyní sídlem výzkumného ústavu. V jeho těsné blízkosti nelze určitě přehlédnout barokní kostel Všech svatých z roku 1740.

Velmi zajímavá je také pozdně klasicistní synagoga postavená v letech 1847–48. Bohoslužby se zde konaly do druhé světové války, poté byla využita jako skladiště a prádelna. Po navrácení budovy Židovské obci v roce 1995 byla upravena na obchod a byty.

A v Uhříněvsi je toho mnohem více. Tak se nechte překvapit a zúčastněte se vlastivědné procházky po této pražské městské části.