Lampiony poplují po řece v centru metropole už počtvrté. Jde o benefiční akci, která se každoročně koná na nábřeží mezi Karlovým a Mánesovým mostem.

Děti touží po obyčejných zážitcích

Lampiony na Vltavu vypustí děti, kterých se přání do nich schovaná týkají. Loni tak po řece putovaly třeba lístečky s prosbami: „Chtěl bych být hrdina... Už se nechci nikam stěhovat... Přeju si vědět, kdo je můj táta... Chtěla bych potkat babičku...

„Děti z ohrožených rodin netouží po drahé dovolené v cizině, ale po obyčejných zážitcích – po společné večeři doma, po tom, aby mohly jet za babičkou nebo aby měly komu vyprávět, co se všechno stalo o prázdninách,“ říká Martina Veselá z neziskové organizace Letní dům, která projekt spolu s MČ Praha 1 pořádá.

Už nechci nikdy do vězení!

I letos se na řeku chystají dojemná přání. Například pětiletý Vašek napsal: „Přál bych si, aby byl táta s námi.“ Devítiletý Matěj do lístečku schoval svůj velký sen – chtěl by být zase s mámou, bráchou a Martinkou.

Přání napsali ale i někteří dospělí. „Vězení byla životní zkušenost a už ji nechci nikdy opakovat. Chtěla bych se zase moct starat o Aničku a vynahradit jí ten čas, kdy jsme nebyly spolu,“ vyznala se na kousek papíru Radana.

Přispějte na dobrou věc

I veřejnost se může do akce zapojit a přispět na dobrou věc. Symbolickým zakoupením vodního lampion se totiž podle Martiny Veselé uhradí 30 minut práce sociálního pracovníka Letního domu v rodině ohrožené sociálním vyloučením.

Řeka přání však nebude jen o posílání lampionů. Organizátoři připravili pro veřejnost i zajímavý program. A to jak pro malé, tak i velké. Benefici totiž doprovodí atraktivní světelná produkce, představení divadla Toy Machine, nebude chybět ani jazzová hudba, ohnivá šou a občerstvení.