Pokud se zajímáte o historii, architekturu, o svou čtvrť nebo také o různá tajemství i záhady našeho hlavního města, měli byste rozhodně využít příležitost a vydat se na vlastivědnou procházku.

Konají se po celý rok a každý měsíc se pravidelně obměňují. Z lednové nabídky vybíráme hned dvě – komentovanou vycházku největším historickým pražským náměstím a zajímavá místa z Roztyl až k Hamerskému rybníku.

Karlovým náměstím křížem krážem

Zkuste si tipnout, kde se v Praze nacházel Dobytčí trh? Největší náměstí v České republice, a dokonce jedno z největších v Evropě, to je Karlovo náměstí. 18. ledna se během procházky seznámíte se zdejší architekturou i s osobnostmi, které byly s tímto náměstím spojeny.

„Připomeneme si založení Nového Města pražského i první pražskou defenestraci. Dozvíte se také, jak to doopravdy bylo s doktorem Faustem či komu se říkalo Don Benito, a proč je jeho levá ruka pohřbena v Havaně,“ přiblížila vlastivědnou vycházku průvodkyně Šárka Semanová.

Z Roztyl k Hamerskému rybníku

Neméně atraktivní procházkou jistě bude ve stejný den prozkoumání zajímavých míst na rozhraní Prahy 4, 10 a 11. Připravit se můžete na trasu dlouhou přibližně 4,5 km.

Projdete se kolem Kunratického lesa ke Geologickému ústavu. Zastavíte se na břehu Hamerského rybníka, odkud budete směřovat k původně románskému kostelu Narození Panny Marie v Záběhlicích, jehož historie sahá až do 12. století.