Posláním záchranné stanice je pomáhat zraněným a jinak handicapovaným volně žijícím živočichům s cílem vrátit je po zotavení zpět do pražské přírody. Ročně stanice přijme více než 4 000 živočichů a je tak nejvytíženější ze všech záchranných stanic v České republice. Většinu příjmu tvoří právě ptáci.

Vzácný host zamířil do centra

Metropole je velmi bohatá na výskyt různých druhů ptáků, najdeme tu i druhy chráněné. Vyskytuje se zde rovněž několik chráněných druhů vázaných na vodní prostředí, jako jsou ledňáčci, kvakoši či potápky.

Nejnovější pacient záchranné stanice ale v Praze zatím pozorován nebyl - tenkozobce opačného tu najdeme maximálně v zoologické zahradě. Mladý pták tohoto vzácného druhu se ale nedávno objevil ve Veletržní ulici v Praze 7.

V Čechách pouze na jihu

Tenkozobec opačný je velký dlouhokřídlý pták z čeledi tenkozobcovitých rozšířený v Evropě a Asii. Je částečně tažný, většinou migruje do severní Afriky, jižní Evropy nebo jižní Asie, v některých zemích s příznivějším klimatem je k vidění celoročně. V Česku pobývá od dubna do září. Praha však není jeho domovem, potkáme ho spíše v jižních Čechách na rybniční síti.

Osudným se mu stalo sklo

Naším hlavním městem tak mladý tenkozobec nejspíš jen přelétával a v letu patrně narazil do překážky, nejspíš do prosklené budovy a spadl na zem. Chodci naštěstí přivolali pomoc a pták se zotavuje v péči odborníků. Krom otřesu se totiž zjistilo, že je tenkozobec vyhublý a vyčerpaný, rozborem trusu byla také diagnostikována tasemnice a zahájena léčba, aby se opeřenec mohl brzy vrátit do přírody a odletět do afrických zimovišť.