Ve dvou dramaturgických linkách představí letošní ročník umění, které vyšlo na veřejná místa – tedy na náměstí, nábřeží, schodiště, zastávky, do parků, kopců, kašen a řek. A pak divadlo revoluční, burcující, angažované a tázající se. „Hlavními tématy festivalových projektů jsou politická zvůle, ekologická úzkost, sociální nejistoty a deprese, což možná zní nevábně, věřím ale, že diváky tato díla přimějí k zamyšlení a mnohdy – možná nečekaně – i pobaví,“ říká umělecká kurátorka festivalu Lenka Dombrovská.

Mnohé z inscenací a performancí budou mít na festivalu premiéru, některé budou uvedeny pouze na něm. „Domnívám se, že letošní Nextku v Praze jen těžko minete, její projekty budete moci potkat na dvaceti různých místech a mnohé budou přístupné zdarma. Vyjděte s námi ze svých ulit a pojďte za uměním do ulic (i jinam)!“ zve Dombrovská.

V tématech některých inscenací se také odráží téma pandemie. Například skupina výtvarníků PES5 diváky pozve na happening Zvoňte, jsme doma!, který je situován na Smetanovo nábřeží a je v něm s nadsázkou až příliš úzkostlivě dodržována vzdálenost mezi diváky a účinkujícími. Pro prostor Skautského institutu na Staroměstském náměstí se chystá nostalgické kavárenské monodrama a výtvarná instalace Konec dobrých starých časů o komunikaci a osamělosti, kde se střetává minulost s dneškem. Le Cabaret Nomade diváky přivede do karavanu, kde bydlí Mila, jež představuje všechny, kteří se kvůli vládním nařízením ocitli v extrémní samotě. Izolace od přátel a rodiny ovlivnila i site-specific projekt K.O.city odehrávající se v ulicích Smíchova.

Festival pozve návštěvníky také na procházky a vandry. Návštěvu pražských vodníků v jejich domácím prostředí zprostředkuje spolek bazmek entertainment a zvány jsou i děti! Na výlet se dostanete i díky exteriérové inscenaci SOLE: a Měsíc tančí od My:tré kolektiv.

Nedílnou součástí festivalu je Udílení Poct za alternativní umění, které se uskuteční v sobotu 25. září v sále divadla Komedie.

Podrobný program naleznete na: http://nextwave.cz/praha-2021/