V Praze žijí početné kolonie těchto nočních lovců. Asi nejvíce netopýrů se ale nachází právě ve Stromovce, kde jich najdeme hned sedmnáct druhů.

Také tam jsou netopýři vypiplaní záchrannou stanicí Lesů hlavního města Prahy nejčastěji vypouštěni. Je to totiž pro ně ideální prostředí - se stromy, s vyhovující vodní plochou, nad kterou rádi loví hmyz, a také s Vltavou, která jim slouží jako orientační linie. Netopýři zde rádi hnízdí v umělých jeskyních, najdeme je ale i na vysokých budovách, které jim připomínají skalnaté masivy, kde se dříve ukrývali.

S ultrazvukem na netopýry

Netopýry ze Stromovky můžete poznat i vy. Spolu s průvodci z České společnosti na ochranu netopýrů je ale návštěvníci nebudou budit za dne, navštíví je v noci. Uvidí je tedy za letu, kdy pomocí svého vysokofrenkvenčního radaru loví hmyz.

Při hledání netopýrů pomůže ultrazvukový detektor, který předvede, jak bohatý zvukový repertoár tihle savci mají a jak se od sebe jednotlivé druhy svými hlasy liší.

Handikepovaní kamarádi

Průvodci s sebou na výpravu vezmou i parťáky - některé z ochočených, trvale handicapovaných netopýrů, kteří jsou v péči záchranné stanice. Ta jich každoročně přijímá desítky. Loni stanice vypustila v centrální části Stromovky 199 netopýrů rezavých, kteří pocházejí z jedné zimující kolonie.

Ne všechny se ale podaří vrátit do přírody - a právě někteří z nich se exkurze také zúčastní. Návštěvníci si je tak budou moci prohlédnout pěkně zblízka.