Na Toulcově dvoře najdete farmu s domácími zvířaty původních českých plemen. Proč právě česká plemena? Toulcův dvůr zde totiž provozuje projekt Noemova archa na záchranu původních českých plemen hospodářských zvířat, zdejší chovanci jsou zařazeni do programu zachování genových zdrojů. Najdete tu tak třeba bílou krátkosrstou kozu, přeštické prase, původní valašku (což je ovce, nikoliv hůl), krávu českou červinku anebo třeba českou zlatou kropenku.

Původní slepice do české krajiny

Že netušíte, o co jde? Kropenka je původní české plemeno hrabavé drůbeže, tedy slepice. V minulosti k nám byla dovážena různá zahraniční plemena slepic, a ta naše, přizpůsobená naším podmínkám, mizela. Proto si někteří chovatelé na přelomu 19. a 20. století stanovili cíl regenerovat původní českou slepici a před druhou světovou válkou byli hotovi. A česká zlatá kropenka je super slepice, ročně snáší 170-190 vajec a nejlépe je jí venku, tedy v extenzivním chovu, do slepičáren se nehodí.

Poznejte zvířecí smysly

S domácími i divokými zvířaty v Toulcově dvoře a jeho okolí návštěvníky zkušení lektoři seznámí na oslavě Dne zvířat. Na interaktivních stanovištích poznají mnohdy na vlastní kůži to, jak a co zvířata vnímají. Dokonalé smysly jsou totiž pro zvířata v přírodě podmínkou přežití, ať už k získání potravy, obraně před predátory nebo k orientaci v prostoru. Tématem bude i to, co a jak vnímají naše domácí zvířata a jak moc ztratila divoké instinkty. Chybět nebude ani doprovodný program se zajímavými lidskými i zvířecími hosty.

Zvířata i na obrázcích

Součástí oslav Dne zvířat bude také výstava výtvarné soutěže „Žijeme spolu - pomáháme zvířatům“ a ocenění některých děl. Jde o výstavu obrázků, které děti malovaly během koronavirových „prázdnin“, uzávěrka je do pátku 25. září.