Trocha historie nikoho nezabije, a tak si připomeňme, že zabíjačky mají dlouhou tradici – první úředně ověřené listiny o jejich konání pochází z 10. století. Cech řeznický ovšem vznikl až v roce 1359 a, i když nebyl prvním historickým cechem, byl nejváženějším. V cechovních průvodech tak mistr řezník kráčel vždy první se svou červenou korouhví, na níž byl na jedné straně vyobrazen jednoocasý bílý lev bez koruny a na druhé straně brána s mříží se dvěma oděnci, kteří do brány sekají sekerami. Tento privilegovaný motiv řezníci získali od Jana Lucemburského.

Na Letné už potřinácté

Zabíjačka, tedy Letenské prase, se letos uskuteční už potřinácté a program bude více než zajímavý, a hlavně tradiční. Zabíjačka v muzeu návštěvníkům předvede ukázky tradičních postupů zpracování vepřového masa, které představí řeznický mistr František Kšána ml. v 11:00 a v 15:00 hodin. Řezník publiku předvede, z čeho se takové prase vlastně skládá a co se z jednotlivých částí dá uvařit. Kotletu nebo krkovičku asi znáte všichni, ale co taková šněrovačka nebo karabáček, věděli byste, kde je najít? Pokud ne, mistr Kšána vám poradí.

Pochutnejte si a zabavte děti

A protože se tou dobou už každému budou sbíhat sliny, na dvoře muzea krom zpracování bude i ochutnávání, tedy prodej a degustace nejen zabíjačkových specialit. Ty budou k dostání i v muzejní restauraci.

Letenské prase také doprovodí oblíbený dětský program, výtvarné dílničky a rovněž pohádka, jak jinak než o prasátku Arturovi v podání Divadla DaPa.

Masopustní průvod i fotografie

Odpoledne pak bude patřit také masopustu aneb lidové veselici plné masek a maškar. Jejich průvod se na dvoře muzea objeví po jedné hodině. Do té doby si v muzeu můžete prohlédnout výstavu fotografií, která představí historii masopustních průvodů a podobu jednotlivých maškar, jak se měnily v čase i v regionech.

Masopust na Letné bude mít už sedmý ročník, letos poprvé ve spolupráci s Galerií Scarabeus, sídlící v nedaleké vodárenské věži, kam se v podvečer program přesune a kde bude připravená živá hudba.

Návštěvníci, kteří dorazí v masopustních maskách (nejen ve škraboškách), budou mít vstup zdarma!