Zoo Praha v rámci programu Návrat divokých koní už několik let reintrodukuje divoké koně zpět do země původu. Na zatím poslední cestu se kromě chovatelů a ošetřovatelů vydal také akademický malíř Jan Sovák, který má ke zvířatům vztah a sám v mládí u koní, byť domácích, pracoval.

„Přepravy koní Převalského armádním letounem CASA se v minulých letech účastnila celá řada fotografů a kameramanů a cítil jsem, že by bylo výborné jej zdokumentovat i jiným způsobem,“ vysvětluje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Inspirace Burianem

Akademický malíř a ilustrátor Jan Sovák, který je sice pražským rodákem, ale od osmdesátých let žije v kanadské provincii Alberta, se ve své tvorbě zvířatům věnuje pravidelně – je jedním z nejznámějších světových paleoartistů, zabývá se totiž pravěkem, k této tvorbě ho inspiroval Zdeněk Burian.

Jeho díla jsou ozdobou významných muzeí v Evropě, Asii i Americe. Mezi nejznámější a nejzajímavější patří rozsáhlá paleontologická expozice v pražském Národním muzeu. Věnuje se ale také komponování filmové hudby, animaci a psaní knih.

Převaláci v jurtě

Jeho pražská výstava Jak se divokým koním vrací svoboda nese podtitul Ze skicáře akademického malíře Jana Sováka. Zachycuje transport koní Převalského z České republiky do Mongolska, skici a obrázky doplňují rukou psané glosy autora.

Výstava bude ve stylové jurtě u výběhu koní Převalského v horní části Zoo Praha přístupná do začátku května příštího roku.