První lachtani se v pražské zoo objevili v roce 1934. Jednalo se o dva lachtany tmavé (neboli kalifornské), které zoo věnoval Vlasta Burian. V roce 1974 je vystřídali lachtani hřivnatí.  

V současné době má zahrada lachtany jihoafrické. Tento druh je zde chován od roku 1991, kdy se v Troji zabydlel slavný samec Gaston, který při povodních v roce 2002 ze zoo uplaval a následně kvůli vyčerpání uhynul, a samice Bára, Julinka a Myška. První mládě se podařilo odchovat v roce 1997. Nyní je skupina vedena Gastonovým synem Melounem.

Lachtaní přírůstek ještě neplave

Na konci června se v zoo narodil malý sameček, který je synem Melouna, potomka slavného lachtana Gastona. Malí lachtánci však musejí být první dva měsíce doslova na suchu, protože neumějí plavat. První tempa si tedy mláďata zkoušejí v malém bazénku a mezi ostatní jdou až o pár měsíců později. A tak je otázka, kdy se návštěvníkům nejmladší člen lachtaní rodinky představí.

Proč se cvičí s lachtany?

První lachtaní čtveřice pocházela přímo z přírody a všichni byli velice mladí, a tak s nimi začala ošetřovatelka pravidelně cvičit. Podpořila tím jejich přirozenou hravost. Cvičení je navíc spojeno i s krmením, takže mají chovatelé přehled o tom, kolik ryb které zvíře spořádalo.

A právě výcvik lachtanů uvidíte o srpnových sobotách. Zoo nachystala celodenní akce nazvané Co se skrývá pod hladinou. Mezi 10. a 16. hodinou bude v prostorách amfiteátru u lachtanů otevřeno edukativní a herní stanoviště, kde se zájemci dozvědí víc o zdejší lachtaní rodině, o 85leté historii chovu tohoto druhu a také více o problematice znečistění moří a oceánů.

Ve výtvarné dílně na děti čekají puzzle s lachtaní tematikou nebo kvíz zaměřený na lachtany. Ve 13:30 hodin začne ukázka cvičení lachtanů spojená s předáním enrichmentu, tedy hraček, které zvířatům zpestří a zkvalitní život v zajetí.