Heraldická zvířata, to je souhrnné označení pro všechny živočichy, tedy zvířata včetně bájných tvorů a nestvůr, které se vyskytují v heraldice. Často je lze najít v erbech šlechtických rodů anebo měst. Heraldické zvíře, tedy dvouocasého lva, má ve znaku i naše republika.

Na erbech a znacích se kromě lva nejčastěji vyskytují býk či zubr, holubice, jelen, kůň, medvěd, orel či orlice, pes nebo vlk. Najdete na nich také bájná zvířata jako je drak, jednorožec nebo gryf, což je spojení lva a orla - má lví tělo, zadní nohy a ocas, orlí hlavu se lvíma ušima, orlí křídla a přední nohy.

Kardinál jako inspirace

Zoo Praha vyhlásila výtvarnou soutěž pro všechny děti, které baví malovat zvířata – a šlo právě o zvířata heraldická. Na nápad, který vedl až k výstavě, přišel kardinál Dominik Duka. Ten v prosinci 2018 během mše za hnutí Na vlastních nohou – „Stonožka“ v katedrále sv. Víta pronesl památnou větu: „Když je tu ředitel zoo, děti z hnutí ‚Stonožka‘ by měly malovat heraldická zvířata.“

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha, hozenou rukavici zvedl a vyhlásil výtvarnou soutěž s názvem Nakresli zvíře ze znaku aneb Heraldická zvířata očima dětí.

Vítězové budou odměněni

Až do září děti posílaly své obrázky, kterých se sešlo několik tisíc. A nyní budou nejlepší z nich vystaveny v Gočárových domech, kde bude výstava slavnostně zahájena 26. října ve 13:00 hodin. Na vernisáži vystoupí Jeho Eminence ThLic. Dominik kardinál Duka, O. P. a sestry Dominika a Běla Gran Jensen z hnutí Stonožka, které pomáhá dětem po celém světě. Výstava dětských kreseb a maleb bude v pražské zoologické zahradě k vidění do konce března 2020.

Na vítězné autory, kteří jsou rozděleni do čtyř věkových kategorií, pak čekají originální odměny: komentované či noční prohlídky, krmení zvířat nebo zajímavé knihy.