Výstava navazuje na návštěvnicky úspěšnou výstavu šípových žab v loňském roce. Letošní verze je zaměřena na takzvané pralesničky „imitátory“ a předvádí barevné formy žabek podle lokalit, kde žijí.

Čeleď pralesničkovití, vyskytující se v pralesích střední a jižní Ameriky, jsou fascinující, opravdu smrtící žabky, byť jejich velikost je jen několik málo centimetrů. Jen letmý dotyk pralesničky se totiž může stát predátorovi osudným, i malinká kapička dokáže usmrtit zvíře o velikosti koně. Tyto žáby navíc nevylučují jen jeden typ jedu, ale směs hned několika různých toxických látek.

Proč šípové žáby?

Indiánské kmeny z jižní Ameriky z těchto žab získávají (a to poměrně drsným způsobem, žáby se napichují a opékají nad ohněm) prudký jed, kterým potírají špičky šipek do foukaček.

Pralesničky ale nejsou samy o sobě jedovaté, svou smrtící látku získávají z přirozené potravy, která se skládá převážně z jedovatého hmyzu. Žabky se zvládly adaptovat tak, aby jim pozření jedovatých organismů nijak neublížilo a zároveň aby dokázaly tyto toxické látky také upravit pro vlastní ochranu.

Nejjedovatější žába v Praze

Mezi smrtelně jedovaté druhy pralesniček, které představují nebezpečí i pro člověka, patří i oranžová kráska pralesnička strašná - nejjedovatější druh žáby na světě. Ta má v kožních žlázách tolik jedu, že by jím dokázala najednou zabít i desítku dospělých mužů. Pro člověka se smrtelná dávka pohybuje okolo 100 mikrogramů. I tuto šípovou žábu teď mohou návštěvníci obdivovat v Galerii Gočárovy domy.