Lakuna a Amalee, tak se jmenují dvě letošní slůňata. Jejich matky pocházejí přímo z domoviny divoké populace slona indického, ze Srí Lanky. A tak i jména obou princezen jsou sinhálské.

Lakuna znamená Znamení (samozřejmě dobré), dobrým znamením jsou ale podle ředitele zoo Miroslava Bobka obě malé slonice, představují totiž posilu pro budoucnost pražského chovu slonů.

Kdo křtil?

Kmotrem starší sloní samičky se stal Jan Juchelka, předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky, která je už patnáct let hlavním partnerem Zoo Praha. Mladší slůně symbolicky pokřtil státní tajemník Ministerstva zahraničních věcí ČR Miloslav Stašek, jenž má velkou zásluhu na tom, že se podařilo v roce 2012 se Srí Lankou vyjednat dovoz Tamary a Janity – matek slůňat - do Prahy.

Pražští sloni

V trojské zoo se v historii vystřídali čtyři sloni afričtí, jeden slon pralesní a několik dalších slonů indických. Dnes už tu najdete jen slony indické, včetně dvou slonic, které v zoo žijí již několik desítek let a řadí se mezi zdejší rekordmanky. Starší z nich, Gulab, se narodila v roce 1959 ve stájích pracovních slonů v Indii a do zoo přišla v roce 1966. Shanti je o 16 let mladší a také pochází z Indie, do Evropy přicestovala jako budoucí filmová hvězda – zahrála si s panem Tau ve snímku „Poplach v oblacích“.

Spolu s nimi v Údolí slonů žijí i dvě samice Tamara a Janita, každá již porodila dva potomky. Skupinu doplňuje samec Ankho, který je otcem zdejších mláďat.