Želvy jsou starobylí plazi, kteří se na Zemi objevili už před 220 miliony lety, tedy v době, kdy zde vládli dinosauři. Od té doby se nijak výrazně nezměnil ani jejich vzhled, ani způsob života. Pro všechny druhy je typický krunýř skládající se z horního karapaxu a spodního plastronu, který je přirostlý k části kostry. U suchozemských želv je tvrdý a většinou vyklenutý, u vodních druhů zase zploštělý a měkčí.

Nejen krunýř dělá želvu

Kromě krunýře se však želvy mohou pochlubit i dalšími zvláštnostmi. Například nemají zuby, ale okraje jejich čelistí jsou tak tvrdé a ostré, že si poradí nejen s tuhými plody, ale v případě některých vodních dravých druhů i s kostmi. Všechny želvy jsou vejcorodé - vejce kladou na souši a o snůšku nepečují. Mnohé druhy putují na kladiště na velké vzdálenosti a využívají stejná místa po tisíce let.

Suchozemští obři v Pavilonu želv

Pavilon, který najdete ve spodní části pražské zoo, je určen především pro želvy obrovské a želvy sloní. Ve smíšené skupině zde obývají společnou vnitřní expozici, v létě pak venkovní travnatý výběh. Kromě nich se v pavilonu nachází expozice mláďat suchozemských želv a terária s mláďaty varanů komodských a s některými druhy sladkovodních želv.

Asi nejznámější obyvatel pavilonu se jmenuje Eberhard a je to samec želvy sloní santacruzské. Eberhard přišel do Zoo Praha 12. září 1996 ze Zoo Leipzig, kde se opravoval pavilon a do budoucna se s chovem velkých želv už nepočítalo. Tehdy byl nemocný a několik let trvalo, než se úplně zotavil.

Eberhard je ještě mladík

Nyní je tenhle krasavec, který je prý pěkně paličatý, naprosto zdravý. Váží kolem 240 kg a za nějakých 50 let by mohl dosáhnout váhy rekordmanů mezi suchozemskými želvami, tedy 300 kg. 

Chovatelé mu také shánějí samičku. Jeho šance jsou dobré, protože poddruh z ostrova Santa Cruz je chován nejčastěji ze všech želv sloních. Získání samičky chvíli potrvá, ale to Eberhardovi naštěstí vůbec nevadí. Jeho věk je totiž odhadován zhruba na 60 let. Vzhledem k tomu, že želvy sloní se dožívají více než 150 let, má Eberhard ještě 100 let aktivního života před sebou.

Pokud želvy, ať už suchozemské nebo vodní, sami chováte anebo s jejich chovem chcete začít, tak si nenechte ujít chovatelskou poradnu a zajímavé přednášky zkušených chovatelů i odborníků ze Zoo Praha. Den chovatelů želv se koná ve Vzdělávacím centru v neděli 10. února od 9:30 do 16:00 hodin.