Akce s názvem Ohřejte se v zoo se koná každou listopadovou sobotu v Pavilonu šelem a plazů. Zde na návštěvníky čeká bohatý program, vhodný pro všechny věkové kategorie.

Nejen velké kočky

Pavilon se nachází v dolní části zoo kousek od oblíbeného pavilonu goril a je určen hlavně pro kočkovité šelmy – najdete tu lvy, tygry, levharty obláčkové, kočky rybářské nebo třeba exotické jaguarundi. Kromě nich zde však rovněž žije množství zvířat, která v návštěvnících mohou vyvolat spíš strach anebo odpor – jde o plazy či obří hady.

Atrium pavilonu vytváří prostředí pro velké pozemní leguány z Karibiku, akvaterárium je zase domovem obyvatel jihoamerických řek, například anakond a dravých ryb.

Unikátní Kattakum

Světovým unikátem je terárium Kattakum, smíšená expozice plazů středoasijských pouští. Má podobu velké písečné duny a pohromadě zde žije celkem osm druhů středoasijských ještěrů společně se želvou stepní a želvou hvězdnatou. Místní obyvatelé se odlišují stylem života, potkat by se ale mohli i ve svém přirozeném prostředí, a proto jim chovatelé vytvořili expozici, jakou jinde na světě nenajdete. O tom, že se jim v pražské zoo společně daří, svědčí i to, že se všechny zdejší druhy podařilo už úspěšně rozmnožit.

Poznejte plazy

A právě v Pavilonu šelem a plazů jsou na listopadové soboty připraveny ukázky enrichmentu (tedy hraček a herních prvků obohacujících život zvířat) pro šelmy, vzorky přírodnin, výtvarné aktivity s tematikou šelem a plazů nebo znalostní soutěž o drobné ceny. K tomu se vždy ve dvě hodiny uskuteční komentované krmení kočkovitých šelem a o čtvrt hodiny později setkání u plazů, které představí jejich vrchní chovatelka Nataša Velenská, jež spolu s manželem stojí i za ideou terária Kattakum a bude tedy velmi zasvěceným průvodcem.