Rok 2019 se nesl v duchu enrichmentu, tedy zpestřování života zvířat a stimulace jejich přirozeného chování. Pod heslem „Zvířata v pohodě“ se promítl do programu v areálu, do obsahu připravovaného pro média a na internet i do outdoorové reklamy. Návštěvníci se tak mohli seznámit s nejrůznějšími hlavolamy nebo hračkami pro zvířata a podílet se na jejich výrobě v rámci workshopů. Tyto aktivity budou pokračovat i nadále, letošek ale bude v duchu Dnů zvířat.

Začalo to kalendářem

Na sklonku roku 2018 obdržel ředitel Zoo Praha jako dárek kalendář s krásnými ilustracemi zvířat, ztvárněnými mladými výtvarnicemi ze studia Fox & Owl. Na každý měsíc zde bylo to zvíře, jež v průběhu měsíce oslaví svůj mezinárodní den. A tak vznikla idea Dnů zvířat.

V areálu zoo i na plakátech bude v letošním roce vystavena dvanáctka ilustrací vybraných zvířat, jednu sobotu v každém měsíci se také uskuteční oslava zvířecího svátku, připravena je i soutěž o hodnotné ceny v podobě volných vstupenek.

Oslavy bohaté na zážitky

Výběr druhů se odvíjel jak od toho, že jsou pro zoo chovatelsky či návštěvnicky významná, tak od míry jejich ohrožení a ex a in-situ aktivit – a samozřejmě také od toho, kdy mají své mezinárodní dny. Ve dnech věnovaných vybranému druhu budou v zoo probíhat komentovaná krmení, setkání s chovateli anebo tematické hry či workshopy s autorkami ilustrací. Měsíční aktivity vždy vyvrcholí oslavou Dne zvířat.

Začínají zebry

První měsíc roku je věnován zebrám, které jsou ohroženy mimo jiné pytláctvím a také suchem. V Praze chovají zebry bezhřívé a zebry Grévyho a v průběhu ledna o nich zjistíte spoustu zajímavostí. Třeba to, jak podle proužků rozlišit nejen druh, ale i jednotlivé zebry.

Zebry většinou žijí v harémech tvořených hřebcem, jednou až pěti klisnami a jejich mláďaty, stepní zebry pak tvoří i obrovská migrující stáda.  

Slavit budou 25. ledna 

Každý lednový víkend budou probíhat speciální komentovaná setkání u zeber bezhřívých: vždy v sobotu i v neděli v 10:30 a 13:30 hodin v češtině, v 11:00 a 14:00 hodin v angličtině. O zebrách, zejména těch bezhřívých, si návštěvníci vyslechnou mnoho zajímavostí také 9. ledna na přednášce Mgr. Barbory Dobiášové, oslavy vyvrcholí v sobotu 25. ledna. Kdo v ten den přijde v zebřím oblečení a zapózuje pro společnou fotografii, získá tematický dárek jako odměnu.

Po celý den se návštěvníci můžou těšit na komentovaná setkání u zeber, procházku kvízovou stezkou, zebří facepainting či výtvarnou dílnu s výrobou zebřích masek. Probíhat bude i hlasování o zásadní otázce – je zebra bílá s černými pruhy nebo černá s bílými?