Po dvou sloních mládencích se konečně zadařily pokračovatelky pražského chovu slonů indických. Sloni totiž žijí v mateřských liniích a obě letošní samičky tak budou moci ve stádu zůstat a v budoucnu se i rozmnožovat, oba mladí samečci budou zoo muset časem opustit.

Dvouměsíční čekání je u konce

Čekání na druhé letošní slůně bylo napínavé. „Na to, až Janita porodí, jsme čekali více než dva měsíce. Její březost trvala tentokrát 683 dní a byla tedy o více než šest týdnů delší než minule. Jsem rád, že je slůně v pořádku, a za nezměrné úsilí, které vynaložili v posledních týdnech, děkuji všem našim chovatelům slonů v čele s Martinem Kristenem a kurátorovi Pavlovi Brandlovi,“ raduje se z přírůstku ředitel zahrady Miroslav Bobek.

Do porodu se nezasahovalo

Porod patnáctileté Janity (jméno v sinhálštině znamená „ta, která dává život“ nebo „plodná“), chovatelé sledovali jenom prostřednictvím kamerového systému. Šlo o přirozený porod, kterému „asistovala“ druhá slonice Tamara se svým přes měsíc starým potomkem, přesně tak by vše probíhalo v přírodě. Obě mladé slonice, které do Prahy přicestovaly v roce 2012 ze Srí Lanky, získaly letošními porody zkušenosti na celý život a jednou je budou moci předat právě svým dcerám.

Tamaru by měl mít každý

O slůně se nejprve postarala právě „teta“ Tamara. „Tamara je typ samice, jakou by mělo mít každé sloní stádo – není příliš ambiciózní a je velmi starostlivá, a to nejen vůči vlastním mláďatům,“ vysvětluje vrchní chovatel Martin Kristen. Samička váží celých 124 kilogramů, její starší polosestra (mají společného otce), narozená 27. března přitom vážila jen 92 kilogramů. Optimální porodní váha je u slonů mezi 90 a 100 kilogramy, Janita tedy poněkud přenášela.

Obě malé slonice jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek, obě také čile zkoumají okolí. V případě příznivého počasí je návštěvníci uvidí ve venkovním výběhu zatím vždy po poledni.