Želva texaská (Berlandierova) patří mezi šest druhů tzv. myších želv (rod Gopherus) žijících na jihu Spojených států a severu Mexika. Obývají hluboké nory, které vyhrabávají pomocí zploštělých předních nohou, na nichž mají silné drápy.

V Praze je chována skupina těchto zvířat v expozici Sonora v Pavilonu šelem a plazů, a to již od roku 2007. První mláďata se vylíhla v roce 2010.

Želví souboje

Želvu texaskou potkáte ve výběhu Sonory ve dne, kdy je aktivní. Nejchladnější a nejteplejší období v roce pak ve své domovině tráví ve stavu strnulosti ve vhodném úkrytu.

Samci jsou poměrně bojovní, v době námluv se přetlačují pomocí výrůstku na předním okraji plastronu (spodní část krunýře). 

Souputnice dinosaurů

Želvy jsou stvoření z dávných časů, prvně se na Zemi objevily před 220 miliony lety, tedy v době, kdy zde vládli dinosauři. Od té doby se nijak výrazně nezměnily – nemají důvod, jejich anatomie jim zaručuje dlouhý život a přežití lecjakých potíží.  

Pro všechny druhy je typický krunýř skládající se z horního karapaxu a spodního plastronu, který je přirostlý k části kostry.

Mezinárodní den želv je v srpnu

Na želvách je zajímavého ale mnohem víc, než jen krunýř – tak třeba nemají zuby, jsou vejcorodé a mají schopnost vyrovnat se s vysokou koncentrací kyseliny mléčné ve svalech.

Pokud se o nich chcete dozvědět více, vydejte se do zoo 22. srpna na oslavu Mezinárodního dne želv, kdy zasvěceně pohovoří vrchní chovatelka plazů Nataša Velenská.