Vážený odborník na ochranu zvířat v jejich přirozeném prostředí navštívil Prahu již v roce 2016. Nyní se vrací, aby promluvil na téma ohroženého druhu primátů, kterým jsou giboni annámští, zapsaní na červeném seznamu IUCN.

Sheridan spolu s nadací Stiftung Artenchutz vypracoval projekt na ochranu těchto zvířat v národním parku Kon Ka Kinh a přilehlých oblastech vietnamské Centrální vysočiny. Jde o největší akci na záchranu gibonů ve Vietnamu - pro opice bude vyhrazeno 120 tisíc hektarů pralesa. A do tohoto projektu se nyní v rámci svých in-situ aktivit zapojuje i pražská zoo.

Liší se hlasem

Giboni annámští jsou nově objeveným druhem, který je pojmenován podle pohoří Annam v jihovýchodní Asii. Žijí ve středním Vietnamu, jižní polovině Laosu a na severovýchodě Kambodže.

Tento druh byl původně považován za zástupce příbuzného gibona zlatolícého, od něj se ale liší hlasovým projevem a oranžovějším zbarvením tváří u samečků. Samice prý podle zoologů rozlišit nejdou.

O gibonech

Giboni působí útlým a křehkým dojmem, ve skutečnosti však mají neobyčejnou sílu v pažích. Nemají ocas, protože ho nepotřebují, skáčou mezi větvemi zvláštním způsobem nazývaným brachiace: vždy se zavěsí pouze prsty a přehoupnou se na další větev, vzdálenou až 10 metrů. Kromě toho dovedou chodit jen po dvou, třebaže na malou vzdálenost.

Giboni žijí v poměrně málo početných tlupách tvořených rodičovským párem a různě starými mláďaty. Teritorium si tlupa označuje především hlasem, zpěvem typickým pro každého jednotlivce.

Stříbrní krasavci v Praze

Gibonů je celá řada druhů, všechny jsou ohrožené. V pražské zoologické zahradě najdeme zástupce jediného druhu, gibona stříbrného, který pochází z ostrova Jáva, kde kvůli masivnímu zemědělství přežívá už jen hrstka zvířat. Poslední výzkum z roku 2008 odhadoval populaci na 2 500 dospělých jedinců, dnes bude toto číslo mnohem nižší… Zoo Praha se zapojila do Evropského záchovného programu v roce 2014 příchodem mladého páru, kterému se v roce 2015 narodilo první mládě. V celé Evropě je aktuálně chováno pouze 51 zvířat v devíti institucích.

Situaci kolem záchranných projektů v Asii přiblíží právě přednáška, která bude v angličtině a bude tlumočena do češtiny. Koná se 20. května od 17:00 hodin ve Vzdělávacím centru, s platnou vstupenkou je zdarma.