Zdálo by se, že představovat právě tygra, kterého pozná každé malé dítě, je zbytečné. Není ale jen jeden tygr – tato největší dnes žijící kočkovitá šelma (žije pouze v Asii) vytváří devět poddruhů lišících se velikostí, zbarvením i znaky na lebce.

Z nich tři jsou pravděpodobně již vyhubeny – tygr turanský na pevnině a tygr balijský a jávský na stejnojmenných indonéských ostrovech. Hojný je z nich už jen tygr indický, ostatní jsou na pokraji vyhubení – tygři se loví pro nejrůznější části těla, které sloužily a slouží k výrobě tradičních léků nebo amuletů, a jejich přirozené prostředí je ničeno civilizací.

Tygří druhy v pražské zoo

Podle ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka je pražská zahrada jednou z mála zoologických zahrad na světě, která chová zástupce populací z různých částí tygřího areálu – vedle velkých chladnomilných tygrů ussurijských tu najdete také vzrůstem nejmenší, kriticky ohrožené tygry sumaterské, kteří v přírodě žijí pouze na indonéském ostrově Sumatra, a rovněž kriticky ohrožené tygry malajské, krátkosrsté obyvatele pralesů Malajského poloostrova.

První v Praze byl kříženec Bengali

V pražské zoo se první tygři objevili už rok po jejím otevření, šlo o křížence tygra ussurijského a bengálského samce Bengali a samici tygra indického Mitau. Oba pocházeli z Hagenbeckova cirkusu. V roce 1933 se v Praze narodila první dvě tygřata. A právě historii i současnost chovu těchto impozantních šelem přiblíží Pavel Brandl, kurátor zdejšího chovu savců.

Tygři budou mít svůj den

Pokud jsou tygři vašimi oblíbenými zvířaty, nenechte si kromě poutavé přednášky ujít také oslavy jejich Mezinárodního dne, které se uskuteční 25. července. Cílem Mezinárodního dne tygrů, který celosvětově připadá na 29. července, je upozornit na rychlý pokles počtu těchto šelem v přírodě. Největší tygr, tygr ussurijský, spadá do kategorie ohrožený, ve volnosti žije podle posledních údajů IUCN okolo 360 dospělých a dospívajících jedinců. V rámci evropského záchovného programu EAZA jich je v zoologických zahradách evidováno přibližně 240. Dva z nich žijí právě v Praze.